În ultimele zile, în ședințe de îndată ale Consiliului Local Câmpina au fost aprobate două proiecte, care vor contribui la o mai bună colectare selectivă a deșeurilor, cele două proiecte însumând o valoare de aproape 7,5 milioane lei.
Astfel, mai întâi a fost aprobat proiectul privind construirea de insule ecologice digitalizate, în valoare de 2.927.102,5 lei. Proiectul propune realizarea a 50 de insule ecologice digitalizate, în zonele rezidențiale, fiecare urmând a deservi un minim de 200 apartamente sau locuitori.
După numai câteva zile, Consiliul Local Câmpina s-a întrunit din nou pentru a aproba un alt proiect privind construirea unui centru de colectare deșeuri prin aport voluntar, proiect în valoare de 4.558.787,66 lei. Pentru amenajarea acestui centru este nevoie de un teren de minim 2.400mp, pe care vor fi amplasate containere speciale pentru deșeuri, precum deșeurile voluminoase, cele rezultate din materiale de construcții, deșeurile textile, din lemn, mobilier, anvelope, deșeuri de echipamente electrice și electronice, deșeuri periculoase și cadavre de animale.
Cele două proiecte însumează 7.485.890,16 lei și ambele vor trebui să contribuie la creșterea gradului de colectare selectivă a deșeurilor.

După cum a spus primarul Irina Nistor chiar în ședința Consiliului Local, au fost montate indicatoare rutiere de ”Oprire interzisă” pe Strada Sondei.

Așa cum vă anunțam într-un articol anterior, de luna aceasta, în municipiul Câmpina vor intra treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.

Pe DN1D, în apropierea localității Albești Paleologu, a avut loc luni dimineață un accident rutier în care au fost implicate două autocamioane (unul încărcat cu sare, altul fără încărcătură) și un autoturism.

Polițiștii din Florești au fost sesizați că, pe un drum din localitate, un autovehicul ar fi fost condus în mod sinuos de către o persoană de sex masculin, fără a avea montate plăcuțe cu numărul de înmatriculare.