O femeie a fost lovită pe DN1, la Comarnic, în momentul în care se angajase în traversarea părții carosabile.
Accidentul a avut loc duminică, 8 decembrie, în condiții de ploaie și vizibilitate redusă.
Din primele cercetări ale polițiștilor la fața locului a reieșit faptul că un bărbat de 48 ani, din municipiul Brașov, aflat la volanul unui autoturism, ar fi acroșat o femeie de 53 ani, angajată în traversarea părții carosabile. Femeia lovită a fost examinată de echipajul medical prezent la fața locului, dar a refuzat transportul la unitatea medicală. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea situației de fapt și luarea măsurilor legale care se impun, a mai informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Pe 20 iulie, la Tribunalul Prahova au fost înregistrate două cereri privind litigii de muncă.

Pe perioada lucrărilor anunțate și care au dus la impunerea de restricții de trafic pe Strada Maramureș. s-a decis suspendarea sensului unic de pe Strada Sondei.

Hidro Prahova SA anunță că în municipiul Câmpina, pe Strada Maramureș, vor fi executate lucrări de modernizare a rețelei de alimentare cu apă de către o firmă terță, în cadrul contractului de lucrări PH-CL-01 – „Execuție rețele de alimentare cu apă și canalizare în Câmpina și Poiana Câmpina”.

În zilele de 3 și 4 august 2026, Parcarea Centrală din Câmpina va fi închisă temporar.