CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Pe 29 decembrie, o ședință extraordinară a CL Câmpina pentru aprobarea noilor taxe și impozite locale. Impozitul pe construcții crește cu aproximativ 80%

- Actualitate -

Pe 29 decembrie, o ședință extraordinară a CL Câmpina pentru aprobarea noilor taxe și impozite locale. Impozitul pe construcții crește cu aproximativ 80%

Proiectul de aprobarea a taxelor și impozitelor locale la nivelul municipiului Câmpina pentru anul 2026 a fost deja în procedură de transparență decizională, dar după apariția reglementărilor la nivel național privind noile taxe și impozite locale, acestea revin în consultare publică.

De altfel, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina de joi, 18 decembrie, primarul Irina Nistor a făcut un apel la consilierii locali să știe că luni, 29 decembrie, va fi o nouă ședință extraordinară în care să se voteze noile taxe și impozite locale. Iar o parte dintre principalele noutăți au fost prezentate de Cristian Birligiu, șef Serviciu Taxe și Impozite Locale din cadrul Direcției Economice.
„Creșterea impozitelor locale pentru construcții cu aproximativ 80% este probabil cea mai serioasă problemă, care va afecta un număr foarte mare de oameni. Vor fi  modificări și la alte categorii de impozite locale, dispare orice fel de scutire - și pentru persoanele cu handicap, și pentru revoluționari, și pentru cei persecutați politic, singura facilitate pe care o putem face fiind menținerea la nivelul maxim de 10% a plafonului de reducere pentru plata integrală până la 31 martie”, au fost o parte dintre explicațiile oferite de Cristian Birligiu consilierilor locali.
Precizăm faptul că, majorările au fost decise de Guvern, iar administrațiile locale care nu le vor aproba și aplica riscă să nu mai primească finanțarea din cotele defalcate, ceea ce ar fi un adevărat dezastru în teritoriu.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


18 Dec 2025 21:41 4017 vizualizari


Comentarii






  • 24.12.2025 21:04 Cătă Păi să nu plătim...
  • 20.12.2025 16:18 Florin Niște nemernici! Toți politicienii, fără excepție, sunt niște nemernici, care nu sunt în stare de altceva în viață decât să trăiască foarte bine pe seama celor care muncesc cinstit! De la Bolojan (un mincinos notoriu!) la Dan și până la ultimul politician de rahat, sunt toți niște incompetenți corupți!!! Să le fie rușine pentru că huzuresc in lux pe seama celor mulți și din ce în ce mai săraci!!!
  • 19.12.2025 21:33 Valericus @Rammștein: Date concrete ai? Numele localității, când a fost ș.a.m.d. Și dacǎ nimeni nu plǎtește cum asiguri serviciile publice esențiale gen iluminat, curățenie s.a.
  • 19.12.2025 12:14 semprona Bolojan si Nicusor sunt calai pentru popor
  • 19.12.2025 09:12 Rammstein Dacă nimeni nu vă plati ce poți să-i faci?... Asa s-a întâmplat într-o localitate din Slovacia, nimeni, niciun locuitor na plătit nicio taxă...știți ce să întâmplat?...A căzut guvernul...poate acum le vine mintea de pe urmă românilor...
  • 19.12.2025 08:07 crisadi PLEACA BOLOJANE
1169 vizualizari 02 Feb 2026 09:48 Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Așa cum vă anunțam într-un articol anterior, de luna aceasta, în municipiul Câmpina vor intra treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.

citeste mai mult
474 vizualizari 02 Feb 2026 09:33 Accident mortal pe o șosea din Prahova

Accident mortal pe o șosea din Prahova

Pe DN1D, în apropierea localității Albești Paleologu, a avut loc luni dimineață un accident rutier în care au fost implicate două autocamioane (unul încărcat cu sare, altul fără încărcătură) și un autoturism.

citeste mai mult
574 vizualizari 31 Jan 2026 13:13 Un bărbat din Florești a fost reținut 24 de ore pentru conducerea fără permis a unui autovehicul neînmatriculat

Un bărbat din Florești a fost reținut 24 de ore pentru conducerea fără permis a unui autovehicul neînmatriculat

Polițiștii din Florești au fost sesizați că, pe un drum din localitate, un autovehicul ar fi fost condus în mod sinuos de către o persoană de sex masculin, fără a avea montate plăcuțe cu numărul de înmatriculare.

citeste mai mult
1576 vizualizari 30 Jan 2026 19:35 Polițiștii au oprit noaptea o mașină pe DN1, la Comarnic. Era condusă de un copil de 12 ani și venea din județul Buzău!

Polițiștii au oprit noaptea o mașină pe DN1, la Comarnic. Era condusă de un copil de 12 ani și venea din județul Buzău!

Caz incredibil înregistrat de polițiștii prahoveni. La data de 27 ianuarie, în jurul orei 23.25, polițiștii au oprit pentru control un autoturism care se deplasa pe Drumul Național 1 (E60), pe raza localității Comarnic.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV