Pandemia de covid este principalul argument pe care îl invocă societatea Eliro pentru a-și justifica decizia de reziliere unilaterală a contractului privind transportul public local. Este vorba de traseele locale Slobozia - Voila și Slobozia - Muscel.
Societatea Eliro se ocupă de transportul public local din Câmpina de foarte mulți ani. În anul 2008 a câștigat o licitație pentru șapte ani, apoi, în 2015, pentru alți cinci ani, iar în primăvara anului 2020, primarul de atunci Horia Tiseanu a prelungit contractul cu încă doi ani, adică până în primăvara anului 2022.
Acum, societatea Eliro a transmis o adresă Primăriei Câmpina prin care anunță că, de la 1 ianuarie 2022, a decis să rezilieze unilateral contractul, invocând un caz de forță majoră - pandemia de COVID-19. După primirea acestei adrese, au fost demarate o serie de discuții la nivelul Primăriei Câmpina, discuții la care au participat consilieri locali și reprezentantul operatorului de transport, în cadrul acestora fiind prezentate și câteva solicitări ale firmei Eliro pentru... a-și duce contractul la bun sfârșit. Nici mai mult, nici mai puțin, societatea Eliro a solicitat administrației locale aprobarea majorării tarifului la 5 lei/călătorie sau acordarea unei subvenții de la bugetul local care să acopere acestă creștere a tarifului de la 3,5 lei (cât este biletul în prezent) la 5 lei (cât solicită firma Eliro). Ambele soluții par de neacceptat pentru administrația locală, dar mingea este acum în curtea Consiliului Local, care trebuie să ia o decizie în foarte scurt timp. În caz contrar, locuitorii din cartierele Voila și Muscel riscă să nu mai beneficieze de transport public local.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.