În cadrul unei conferințe de presă care a avut loc miercuri, la Ploiești, susținută de președintele Consiliului Județean - Virgiliu Nanu și directorul general al HidroPrahova - Andrei Bontic, s-a vorbit și despre cheltuielile pe care operatorul de apă din zona Câmpina le-a avut în perioada crizei apei.
”Cheltuielile HidroPrahova în această criză a apei au fost până acum de peste 6,7 milioane lei. Cine îi plătește? Corpul de control al ministerului a găsit niște vinovați și va trebui să vedem împotriva cui ne vom îndrepta pentru recuperarea acestei sume. Banii i-am luat din investițiile pe care le aveam programate”, a afirmat directorul general al HidroPrahova, Andrei Bontic.
Virgiliu Nanu a completat că banii vor trebui recuperați, dar a subliniat și că HidroPrahova nu are un contract decât cu Exploatare Sistem Zonal Prahova (ESZ), intermediarul între Apele Române și HidroPrahova.
De asemenea, vă reamitim că Andrei Bontic a mai anunțat că factura lunii decembrie la apă pentru localtățile afectate va avea o reducere de 60%.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat încă de săptămâna trecută că în stația de la Salcie, pe sensul spre Bănești, de un cablu electric atârnă niște crengi.

Într-un context mai larg al discuției legate de semafoare, la capitolul „Diverse” al celei mai recente ședințe ordinare a Consiliului Local Câmpina, a existat și o dezvăluire a unui consilier local.

Comisarii Gărzii de Mediu de la Comisariatul Județean Prahova au aplicat o amendă de 60.000 lei unui operator economic din Câmpina care efectua dezmembrări auto ilegale, fără a avea autorizație de mediu.

Pompierii militari din cadrul Detașamentului Câmpina au intervenit miercuri după-amiază pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o locuință din comuna Bănești, satul Bănești, pe drumul care face legătura cu satul Urleta.