CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

S-a găsit o soluţie provizorie pentru alimentarea cu apă a locuitorilor de lângă fosta fabrică 21 Decembrie

- Social -

S-a găsit o soluţie provizorie pentru alimentarea cu apă a locuitorilor de lângă fosta fabrică 21 Decembrie

Pe 15 septembrie, adică astăzi, a expirat termenul până la care primarul Horia Tiseanu a promis că le va da un răspuns locuitorilor de pe Șoseaua Paltinu, de lângă fosta fabrică 21 Decembrie, cu privire la alimentarea cu apă potabilă. Sunt cele 18 familii care nu mai au apă de un an, iar situația lor v-am prezentat-o pe site-ul nostru. Și vă reamintim că mai mulți locuitori din zonă au venit la ultima ședință a Consiliului Local Câmpina pentru a cere sprijin administrației publice.

Horia Tiseanu nu le-a răspuns, încă, acestor cetățeni, dar, totuşi, o soluţie s-a găsit pentru alimentarea cu apă. Asta, la un an de când oamenii au rămas fără apă potabilă și după ce cazul lor au venit în fața Consiliului Local. „După şedinţa din 31 august a Consiliului Local, am discutat cu domnul primar şi cu domnul viceprimar şi, pentru că eu lucrez în domeniu, am găsit o soluţie provizorie pentru ca aceşti oameni să aibă apă. Primăria va achiziţiona un bazin de 5.000 litri, o pompă, ţevile şi vanele necesare, iar un prieten de-al meu, de la o firmă privată, va sponsoriza Primăria cu un buldoexcavator cu care se va realiza lucrarea propriu-zisă. Bineînțeles, va fi și un muncitor care va lucra pe acest utilaj. După estimarea mea, bazinul și toate materialele necesare vor costa undeva în jur de 15.000-20.000 lei, iar în 20-30 zile, în funcţie de derularea procedurilor de achiziţie pe SEAP pentru cumpărarea materialelor necesare, oamenii din această zonă vor avea apă”, ne-a declarat consilierul local Robert Cătălin Minea (video).
Singura necunoscută existentă în acest moment - cine va furniza apa? Bazinul, care va fi îngropat undeva în zona în care se află staţia de transport public, va fi alimentat zilnic cu o cisternă. De la bazin pornește o conductă către case, iar oamenii își vor plăti singuri racordurile. Dacă apa va fi asigurată de Sera Municipală din subordinea Primăriei Câmpina, va fi doar pentru uz casnic și menajer. Dacă se va ajunge la un acord cu HidroPrahova pentru alimentarea zilnică a acestui bazin, atunci apa furnizată va fi potabilă. Spuneam că este vorba despre o soluție provizorie, până când fie HidroPrahova, fie Primăria Câmpina vor realiza infrastructura necesară racordării acestor familii la rețeaua publică de apă potabilă.

Citiți și 18 familii din Câmpina nu mai au apă potabilă de opt luni

Câmpinenii de pe Șoseaua Paltinu, care nu mai au apă potabilă de un an, au venit în fața Consiliului Local


15 Sep 2017 21:35 6684 vizualizari


Comentarii






  • 19.09.2017 21:32 Nicoleta Robert care comenteaz aici este acelasi cu cel din video? Ca atunci intelegem cum se fac "licitatiile" la Primaria Campina, unde domnesc servilismul si hotia!
  • 19.09.2017 19:44 robert fac pariu ca fiecare consilier, primar viceprimar, are câte o cunoștiință care probabil are, a avut, sau o sa aibă un contract cu primaria, e normal, pentru ca toti cei enumerați provin din campina, pe acest principiu ar trebui sa se execute lucrări doar cu firme din alte localități, ceea ce ar însemna ca taxele și impozitele pe care le plătesc acele firme sa se plătească la localitățile de domiciliu.... nu știu exact cum ar fi mai bine... probabile era bine când erau 3-4 firme mari și late care prin rotație "câștigau" toate contractele de reparatii, le executau pe bani multi, prost, ca sa se poată repara și anul următor.... ca de-aia se numesc reparatii. Sunteți orbiți de ura domnilor, invidioși, ca așa suntem noi ca nație din păcate
  • 18.09.2017 20:59 eu http://www.primariacampina.ro/images/articole/consiliul-local/declaratii-de-avere/2016/Minea_Robert_Catalin.pdf
  • 17.09.2017 18:01 Tudose Cam multi prieteni are dl. consilier Minea! Are un prieten care a primit lucrarea de repararea a scarilor de pe Bulevard! Are un prieten (o fi acelasi?) care sponsorizeaza Primaria pentru lucrarea asta! Si tot asa! Sau este o formula sui-generis pentru acoperirea unei porcarii?
  • 17.09.2017 11:45 Catalina Tiseanu si Pitigoi cand nu mai au solutii apeleaza la Minea!!! Ha, ha, ha! Ca se pricepe!!! Ha, ha, ha! Adevarul ca are o privire inteligenta! Vai de acest oras, ca a ajuns pe mana unor incapabili si analfabeti!
308 vizualizari 13 May 2026 19:17 Un nou proiect de intervenție culturală în mediul rural

Un nou proiect de intervenție culturală în mediul rural

Arte 21 – Poveștile Lumii anunță lansarea proiectului cultural „Cusătură națională”, desfășurat în perioada 15 martie – 14 noiembrie 2026, în comuna Provița de Sus, județul Prahova.

citeste mai mult
401 vizualizari 05 May 2026 22:04 Nu uitați! 10 mai 2026 – Târg caritabil pentru Carina Vasile. La Casa Tineretului din Câmpina

Nu uitați! 10 mai 2026 – Târg caritabil pentru Carina Vasile. La Casa Tineretului din Câmpina

Asociația Câmpina Tânără, Atelierul Actorului, Clubul Sportiv Câmpina, echipa de robotică Undefined de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" și motocicliștii de la Happy Street Brotherhood MF sunt cei care organizează un târg caritabil pentru Carina, adolescenta diagnosticată cu cancer.

citeste mai mult
1078 vizualizari 04 May 2026 12:02 Asociația de Părinți de la Școala ”Cuza” Câmpina, apeluri disperate pentru siguranța copiilor lor

Asociația de Părinți de la Școala ”Cuza” Câmpina, apeluri disperate pentru siguranța copiilor lor

Reprezentanți ai Asociației de Părinți de la Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza” Câmpina ne-au transmis apeluri disperate pentru siguranța copiilor lor, după ce din partea autorităților... nicio reacție.

citeste mai mult
340 vizualizari 30 Apr 2026 18:05 Serviciile Matos. Cât contează priveliștea în alegerea unei proprietăți

Serviciile Matos. Cât contează priveliștea în alegerea unei proprietăți

Agenția Matos Imobiliare Câmpina oferă servicii complete pentru cei care doresc să tranzacționeze o proprietate. De-a lungul unui mic serial vom arăta serviciile acestei agenții și de ce este bine să apelezi la un specialist într-o asemenea tranzacție.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV