CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

S-a întâmplat în Câmpina, de-a lungul timpului, la data de 31 ianuarie

- Social -

S-a întâmplat în Câmpina, de-a lungul timpului, la data de 31 ianuarie

Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.

31 ianuarie...
1928 – În sala ”Monovici” avea loc premiera locală a piesei ”Omul cu mârțoaga”, de George Ciprian.
2019 – Mutarea statuii ”Soldatului Necunoscut” costa 184.000 lei de la bugetul local, iar primarul Tiseanu recunoștea în plenul ședinței Consiliului Local: ”am semnat ca primarul”, o declarație care făcea furori, fiind preluată și de presa națională. Ulterior, într-o conferință de presă, primarul Horia Tiseanu susținea că a fost doar... autoironic.

(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu și Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona Luncașu, Marian Dulă și până la diverse articole de presă.)


31 Jan 2020 09:01 5412 vizualizari


Comentarii






  • 31.01.2020 21:36 Vasile Mistocareala este specifica acestui grup ce conduce destinele orasului ca pe propriile afaceri. A facut mult rau orasului sustinut de cei ce-l inconjoara de atatia ani.Nu ramane mare lucru in urma lui din pacate ,sau cheltuit munti de bani si acum orasul este indatorat la banci pe ani de zile adica la reanimare cum vine vorba.Sa speram ca va interveni Justitia si va stopa aroganta si tupeul acestui individ arogant.
  • 31.01.2020 15:56 Tudorel Și Consiliul Local ce a zis? A luat cineva măsuri în Primăria aia? Comisia de buget-finanțe a închis ochii? Chiar să nu zică nimeni nimic când primarul este preocupat de alte treburi ''mai importante'' decât să vadă pe ce cheltuie atâția bani?? Or veni și alegerile astea.....
  • 31.01.2020 13:43 Aurel Ok! A semnat, a semnat. A recunoscut în zeflemea că a fost autoironic când a zis ce a zis... Dar când ne spune, serios acum, ce măsuri a luat ca că recupereze măcar o parte din suma exorbitantă??? Să mai fie încă odată autoironic și să nu mai candideze pentru postul de primar. Câmpinenii nu au nevoie de un primar autoironic, care semnează cu ochii închiși! Să-i fie rușine!
  • 31.01.2020 12:22 Andra Oancea Dacă a ''semnat ca primarul'', fără să se uite că e vorba de atât de mulți bani pentru un mizilic, cine știe ce a mai ''semnat ca primarul'' și ce consecințe vor urma... Halal primar domnul Horia Tiseanu!
  • 31.01.2020 11:48 Cornelia Nu îi e rușine de ce vorbește?!? Cum să mai spui și că "ai semnat ca primarul" după ce că suma a fost uriașă pentru mutarea unei statui?!? Sau poate domnului primar Tiseanu nu i se par mulți bani aproape 200.000 lei... la averea lui.
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
1564 vizualizari 04 Nov 2025 10:14 Biserica “Sfânta Treime” din Câmpina nu oferă doar sprijin spiritual, ci și donații pentru cei aflați în nevoie

Biserica “Sfânta Treime” din Câmpina nu oferă doar sprijin spiritual, ci și donații pentru cei aflați în nevoie

Cel care îl iubeșre pe Dumnezeu, îl iubește și pe aproapele său. Așa se spune din bătrâni și sunt oameni care demonstrează acest lucru. Găsim astfel de oameni la Biserica "Sfânta Treime" din Câmpina, impunătorul lăcaș de cult din apropierea Pieței Centrale.

citeste mai mult
754 vizualizari 02 Nov 2025 17:53 Moștenirea arhitecturală a lui Toma T. Socolescu de la Câmpina

Moștenirea arhitecturală a lui Toma T. Socolescu de la Câmpina

În prima jumătate a secolului trecut, în care Câmpina a cunoscut cea mai mare expansiune, pornind de la cea economică, au apărut foarte multe clădiri, cele mai multe dintre ele păstrându-se până în zilele noastre.

citeste mai mult
4294 vizualizari 29 Oct 2025 09:23 Protopopiatul Câmpina a oferit sprijin pelerinilor de pe Dealul Patriarhiei

Protopopiatul Câmpina a oferit sprijin pelerinilor de pe Dealul Patriarhiei

La Catedrala Patriarhală din Capitală are loc pelerinajul la moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou - ocrotitorul Bucureștiului și ale Sfântului Ioan Iacob de la Neamț.

citeste mai mult
1736 vizualizari 24 Oct 2025 21:38 Daruri pentru bătrânii de la Conacul Bunicii, din partea Parohiei Provița de Sus

Daruri pentru bătrânii de la Conacul Bunicii, din partea Parohiei Provița de Sus

În ajunul marii sărbători creștine a Sfântului Mare Mc. Dimitrie, Parohia Provița de Sus, reprezentată de părintele paroh Daniel Rândașu, împreună cu membrii Consiliului Parohial și ai Comitetului Parohial, a oferit daruri bătrânilor de la Conacul Bunicii Câmpina.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV