Prefectura Prahova a decis ca, începând cu data de 17 septembrie 2018, programările pentru înregistrarea dosarelor de exeminare și susținerea probei teoretice pentru obținerea permisului de conducere să se realizeze exclusiv online.
Sistemul de programare online va fi parțial operațional începând din 12 septembrie 2018, cetățenii putând astfel rezerva data și ora pe care le doresc pentru prezentarea la sala de examen din Ploiești, Șoseaua Vestului nr.19. Pentru persoanele care nu au posibilitatea accesării site-ului ph.prefectura.mai.gov.ro, Prefectura adresează rugămintea către școlile de conducători auto cu care aceste persoane au urmat cursurile de pregătire teoretice și practice, să le sprijine în vederea programării online. La ghișeu nu vor fi preluate programările care conțin date false sau neconforme cu realitatea.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În contextul crizei apei, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a ajuns de urgență la Consiliul Județean Prahova, unde, împreună cu președintele instituției, Virgil Nanu, a avut o ședință de lucru cu managerii spitalelor din Câmpina, Băicoi, Florești și Breaza.

Problemele de la Barajul Paltinu au dus la oprirea temporară a centralei electrice de la Brazi, deținută de Petrom și care furnizează aproape 10% din producția națională de electricitate.

În cursul zilei de marți, 2 decembrie, pompierii au ajuns cu o autocisternă cu apă și la Adăpostul chinologic de la Câmpina, situat la marginea localității, pe malul râului Doftana.

După cum scriam într-un articol anterior, la Câmpina a ajuns un nou transport cu apă potabilă îmbuteliată din rezerva de stat. Este vorba de 27.648 litri.