În week-end-ul care se apropie (16-17 iunie), în comuna Bănești, satul Urleta, va avea loc cea de-a XIV-a ediție a Festivalului Cireșelor, manifestare tradițională, organizată de Primărie și Consiliul Local. După cum spunea primarul Gheorghe Stoica, pentru comuna Bănești acest festival este o adevărată sărbătoare. O sărbătoare care reunește anual atât locuitori ai comunei, cât și oaspeți veniți din localitățile învecinate.
Ca în fiecare an, dincolo de tradițiile legate de culesul cireșelor, dincolo de gratarele încinse și de halbele cu bere, administrația locală din Bănești a pregătit două spectacole, pentru fiecare seară de festival. Iată programul complet al manifestării care va fi prezentată de solista de muzică populară Adriana Deaș:
Sâmbătă, 16 iunie
16.00 - Grupul vocal condus de prof. David Gheorghe
16.30 - Ansamblul Folcloric “Floare de cireș” din Bănești
18.30 - Deschiderea oficială (pe scenă vor urca oficialități locale și județene)
19.30 - Cornelia Catanga
20.15 - Trupa Mesager
21.00 - Diana Bișinicu
21.45 - Andreea Bălan
Duminică, 17 iunie
16.00 - Ansamblul Folcloric “Floare de cireș” din Bănești
17.30 - Ansamblul Folcloric “Mărțișorul” din Goruna (Cocorăștii Mislii)
18.00 - Ansamblul Folcloric “Datina” din Bordenii Mari (Scorțeni)
18.30 - Elisabeta Turcu
19.15 - Radu Ille
20.00 - Speak & Ștefania
21.00 - Aurel Tămaș și taraful său

Librăria Elstar a găzduit o nouă ediție a Seratelor Culturale, prilejuită de lansarea volumelor: „Un alt septembrie” și „S-a întâmplat într-o vară”, publicate la Editura Elstar și semnate de Lidia Molla.

Tema este extrem de incitantă și se poate discuta foarte mult pe marginea ei. "Legea pentru alegerea autorităților administrației publice locale, comentată și adnotată, Ediția a II-a, revizuită, completată și adăugită" este lucrarea lansată de Mihai Apostolache la Câmpina în seara de vineri, la Casa de Cultură "Geo Bogza".

Matineul Cultural Elstar revine cu o ediție specială!
Sâmbătă, 13 decembrie 2025, de la ora 11.00, sunteți invitați la Casa Municipală de Cultură „Geo Bogza” Câmpina pentru o întâlnire care celebrează prietenia, literatura și frumusețea cuvântului: „Câmpina cu mulți prieteni”.

Cadrul cald și elegant al Librăriei Elstar a fost, din nou, decorul ideal pentru o serată culturală memorabilă.