Deschiderea noului an școlar a avut loc într-un mod inedit la Școala Sanitară Postliceală ”Louis Pasteur”, care își desfășoară activitatea sub egida Asociației Mutuale AMUS France Roumanie.
Având în vedere că această instituție de învățământ este înscrisă în Festivalul CâmpinArtelor și Sporturilor, deschiderea anului școlar a prilejuit câteva momente speciale - lansarea volumului ”Neant. Colaj despre suferință - primul roman despre SIDA-HIV în România”, de Serghie Bucur, precum și vernisajul a două expoziții - una de pictură a elevei acestei școli, Alexandra Georgiana Iliescu (Mavrodin), precum și una de pictură și ceramică a Eugeniei Lungu, profesor la Școala Postliceală ”Louis Pasteur”.
De asemenea, la momentul deschiderii noului an școlar a fost prezent și primarul municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu, care a urat mult succes în noul an școlar tuturor elevilor acestei școli de prestigiu din Câmpina.

Asociația Câmpina Curată va organiza sâmbătă, 13 iunie, pe un traseu urban Crosul Câmpina Curată.

O nouă ediție a Seratelor Clturale Elstar a adus în fața publicului local un... câmpinean, Gabriel Șerban.

Jules Verne și-a imaginat un ocol în jurul Pământului în 180 zile. Câmpineanul Aurelian Diniță a realizat ocolul lumii în 134 zile. Temerarul câmpinean a plecat pe 9 ianuarie 2026 și s-a întors pe 22 mai 2026.

În cursul dimineții de joi, 21 mai, la Monumentul Eroilor din Breaza a avut loc un ceremonial militar și religios dedicat Zilei Eroilor, eveniment la care au participat primarul Bogdan Novac, alte oficialități locale civile și militare, dar și numeroși localnici, în ciuda vremii neprietenoase.