CONTACT

Măsuri speciale pentru activitatea din Piața Centrală Câmpina

- Actualitate -

Măsuri speciale pentru activitatea din Piața Centrală Câmpina

În contextul măsurilor de prevenire a infecÈ›iilor cu noul coronavirus, în scopul asigurării protecÈ›iei beneficiarilor È™i a securității È™i sănătății lucrătorilor din cadrul instituÈ›iilor, la Primăria municipiului Câmpina a avut loc o nouă ÅŸedinţă operativă, de această dată împreună cu conducerea Serviciului Public de Administrare ÅŸi Exploatare a PieÅ£ei Centrale Agroalimentare.

Întrucât activitatea PieÅ£ei Centrale este asimilată activităţii de supermarket, unitate de alimentaÅ£ie publică, care nu intră sub incidenÅ£a Ordinului Militar nr.1/17 martie 2020, pentru asigurarea desfăşurării optime a activităţii, cu respectarea normelor de igienă ÅŸi disciplină sanitară, au fost luate următoarele măsuri:
- Accesul/ ieÅŸirea în/ din PiaÅ£a Centrală se vor face doar prin două locuri, prin intrarea/ieÅŸirea principală (dinspre Parcarea Centrală) ÅŸi una dintre uÅŸile de pe partea estică, aflate în strada I.L.Caragiale;
- Pentru evitarea aglomerării, în momentul în care în PiaÅ£a Centrală vor fi mai mult de 50 de persoane, accesul în incintă se va face în grupuri de câte trei persoane. Sarcina trierii, va reveni administraÅ£iei Serviciului Public de Administrare ÅŸi Exploatare a PieÅ£ei Centrale Agroalimentare;
- Atât agenÅ£ii economici din piaţă, cât ÅŸi PFA-urile ÅŸi producătorii, au obligaÅ£ia să poarte mănuÅŸi ÅŸi măşti de protecÅ£ie, dar totodată, să folosească produse biocide pentru dezinfectarea frecventă a spaÅ£iului în care îÅŸi desfăşoară activităţile (tarabe, tejghele, cântare etc.);
- AdministraÅ£ia PieÅ£ei Centrale are obligaÅ£ia să dezinfecteze întreaga incintă o dată la 14 zile, cu substanÅ£e biocide ÅŸi zilnic să spele cu o anumită frecvenţă pardoselile, cu substanÅ£e pe bază de clor ÅŸi totodată, să ÅŸteargă frecvent mânere, clanÅ£e, balustrade, întrerupătoare, butoane automate de cafea ÅŸi lapte etc.


19 Mar 2020 14:04 10870 vizualizari


Comentarii






  • 22.03.2020 15:46 Eftimie Gheorghe ( producător) MulÈ›umim Primărie È™i Conducerii PieÈ›ii pentru masurile È™i efortul de a È›ine piaÈ›a deschisă în sprijinirea populaÈ›iei.
  • 19.03.2020 14:46 olteanu catalin care a fost desteptul care a propus sa intre cite trei persoane ,daca sint mai multe de 50 in interior?pai numai vinzatorii sint mai multi de 50 ,si ce o sa faca la cele 3 persoane o sa le dea termen de 5 minute sa isi faca cumparaturile?multi papagali mai sint in primaria cimpina.
183 vizualizari 02 Jan 2026 09:33 Mai mulți prahoveni au fost răniți de petarde în noaptea de Revelion

Mai mulți prahoveni au fost răniți de petarde în noaptea de Revelion

La trecerea dintre ani, mai mulÈ›i prahoveni, care au utilizat petarde, au fost răniÈ›i, necesitând chiar intervenÈ›ii chirurgicale È™i internare.

citeste mai mult
1626 vizualizari 30 Dec 2025 14:14 Tribunalul Prahova a decis ca ofițerul acuzat de tentativă de viol la Școala de Poliție Câmpina să rămână în arest preventiv

Tribunalul Prahova a decis ca ofițerul acuzat de tentativă de viol la Școala de Poliție Câmpina să rămână în arest preventiv

Tribunalul Prahova a respins pe 30 decembrie contestaÈ›ia formulată de comisarul-È™ef de poliÈ›ie Ion LaurenÈ›iu Iordan care a fost acuzat de tentativă de viol în incinta Școlii de AgenÈ›i de PoliÈ›ie "Vasile Lascăr" Câmpina.

citeste mai mult
5781 vizualizari 30 Dec 2025 06:33 Caz incredibil în justiția din Câmpina: un proces a durat până s-a prescris fapta de... conducere a unui vehicul fără permis!

Caz incredibil în justiția din Câmpina: un proces a durat până s-a prescris fapta de... conducere a unui vehicul fără permis!

Chiar dacă este o perioadă a sărbătorilor, chiar dacă peste noi vin tot felul de coduri meteorologice, totuÈ™i, ecourile documentarelor privind mersul justiÈ›iei nu s-au stins È™i încă mai sunt oameni care privesc foarte circumspect ceea ce se întâmplă în această putere a statutului român. 

citeste mai mult
8333 vizualizari 29 Dec 2025 18:53 Fantezie sau necesitate? Lege ca toate blocurile cu mai mult de trei etaje să fie dotate cu lifturi

Fantezie sau necesitate? Lege ca toate blocurile cu mai mult de trei etaje să fie dotate cu lifturi

Singura condiÈ›ie din proiectul legislativ depus zilele trecute în Parlamentul României pare a fi obligativitatea ca blocul să fie construit înainte de 1990.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV