După cum deja știți, pentru că nouă ne pasă de Câmpina, am decis să continuăm să vă prezentăm lucruri care nu sunt așa cum ar trebui să fie. Pot părea detalii sau lucruri mărunte, dar ar trebui cu toții să știm că în viață detaliile fac diferența de multe ori. Acesta este un serial în care vom atrage atenția asupra unor lucruri care nouă nu ni se par în regulă și promitem să revenim asupra fiecărui subiect în parte, dacă situația semnalată de noi se remediază. Sau nu...
Am primit de la un cititor, pe numărul de whatsapp 0733.388.425, cititor imaginile alăturate, care prezintă o situație de pe Aleea Luminii, din Cartierul Câmpinița. Potrivit cititorului nostru, de mai mult timp persistă această problemă - în urma unor lucrări au rămas aceste guri negre, niște capete de conducte, care nu sunt deloc semnalizate sau asigurate. Unii au pus crengi în aceste găuri, alții au tras câte o bucată de asfalt, alții câteva scânduri, dar imaginea de ansamblu este dezolantă. De asemenea, cititorul nostru ne-a transmis că a semnalat situația atât la Primăria Câmpina, cât și la HidroPrahova. Așteptăm cu toții - și noi, dar mai ales oamenii din zonă - reacția autorităților.
Acesta este un serial în care dorim să-i implicăm și pe câmpineni, pentru că tuturor ar trebui să ne fie dragă localitatea noastră și astfel arătăm că ne pasă cu adevărat. Așadar, dacă aveți imagini sau informații care considerați că pot sta la baza unui episod al acestui serial, vă așteptăm la numărul de whatsapp 0733.388.425.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.