La parada de Ziua Națională a României, care va avea loc în București, vor participa și 58 de elevi ai Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina, care vor fi însoțiți de opt cadre didactice. Este al doilea an consecutiv și pentru a treia oară în ultimii zece ani când elevi ai Școlii de Poliție din Câmpina sunt invitați să defileze, de Ziua Națională, pe sub Arcul de Triumf.
"Elevii și cadrele noastre didactice se află de câteva săptămâni la pregătirile pentru parada de Ziua Națională, din Capitală. Este o mândrie și o onoare pentru noi să reprezentăm Poliția Română la marea sărbătoare națională organizată cu ocazia împlinirii a 99 de ani de la Marea Unire", ne-a declarat directorul Școlii de Poliție, comisar șef Vasile Tache. Toți cei 58 de elevi care vor participa la parada de la București sunt din anul I.
După cum a anunțat purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, Monica Dajbog, în premieră, în acest an, locul pedestru al MAI va fi deschis de studenții de la Academia de Poliție "Alexandru Ioan Cuza", care vor fi urmați de elevii Școlii de Agenți de Poliție de la Câmpina, deci cei mai tineri reprezentanți ai ministerului. Parada va fi continuată de trupele speciale de la Brigada de Intervenție a Jandarmeriei Române și de pompierii și echipajele SMURD ale IGSU.

În perioada 24-26 martie, la Breaza va avea loc cea de-a VI-a ediție a Festivalului folk "OM BUN" - In Memoriam Victor Socaciu.

Seratele Culturale Elstar aniversează vineri, 13 martie, ediția cu numărul 150, un adevărat maraton cultural fără precedent pentru Câmpina.

La Spitalul de Psihiatrie Voila a fost mare sărbătoare. La 1 martie s-au împlinit 55 ani de la înființarea instituției, aniversare sărbătorită astăzi. Un prilej de aduceri aminte, de bucurie, de premiere, de o vorbă bună, de un zâmbet și o floare...

Asociația Câmpina Tânără va organiza un eveniment special dedicat Orei Pământului, în colaborare cu programul național Cantus Mundi și Corul Național de Cameră "Madrigal - Marin Constantin". Evenimentul va avea loc pe 27 martie, de la ora 19.00, pe scena Casei Tineretului din Câmpina.