Pe site-ul Primăriei Câmpina a fost postat un anunț din care aflăm că instituția condusă de Horia Tiseanu solicită cetățenilor un punct de vedere cu privire la plantarea unor arbori sau arbuști de talie medie pe trotuarele de pe Bulevardul Carol I, pe porțiunea cuprinsă între intersecția cu Bulevardul Culturii și intersecția cu Strada Toma Ionescu. Adică, de la Casa Cărții până la Salcie, evident în zonele unde nu există copaci.
Potrivit Primăriei Câmpina, o astfel de propunere a fost formulată în mediul online în toamna anului trecut (nu se precizează unde, când și cum) și a avut un număr considerabil de susținători, aproximativ 300 de persoane. De aceea s-a decis organizarea unei consultări publice (în scris) cu privire la acest subiect. Cei interesați pot trimite un răspuns Primăriei Câmpina, prin poștă, fax sau e-mail, până la data de 15 aprilie. Pentru mai multe informații accesați - Primăria Câmpina
Primăria spune că puteți răspunde și direct pe site, cu DA sau NU, la întrebările din anunț, dar nu există o opțiune de vot unde să puteți da răspunsul dvs. Oricum, este puțin probabil să țină cineva cont de părerile cetățenilor. Dacă reprezentanții Primăriei vor să planteze copaci pe trotuarele din centru o vor face indiferent de opțiunile locuitorilor.

"Aduceți bucurii oriunde ați fi! Uneori, un gest mic schimbă o zi întreagă". Acestea au fost cuvintele preotului Daniel Rândașu, parohul bisericii din Provița de Sus, care a venit, alături de membrii Consiliului Parohial, pentru a aduce bucurie, alinare, mângâiere sub forma unui colind bătrânilor de la "Conacul Bunicii" din Câmpina.

Este o perioadă magică a fiecărui an, marcată de tradiția frumoasă și bogată a colindelor. Magia Crăciunului, cu toată emoția specifică, prinde contur (și) grație colindelor cântate, deopotrivă, de cei mici și cei mari.

Spiritul sărbătorilor de iarnă a prins viață în comuna Cornu printr-un emoționant proiect caritabil și de voluntariat intitulat „Mâini mici, gesturi mari”, inițiat și organizat de cadrele didactice și elevii Școlii Gimnaziale „Profesor Cristea Stănescu”.

Duminică, 21 decembrie, începând cu ora 11.00, după slujba religioasă, la Biserica "Sfânta Treime" din Câmpina (de la piață) va avea loc Târgul caritabil de Crăciun.