CONTACT

Asfaltare pe ploaie, pe Strada Bobâlna. Dacă e de bine sau de rău, vedem la final

- Actualitate -

În timp ce unii reprezentanți ai Primăriei Câmpina se plângeau că, din cauza timpului nefavorabil, mai exact din cauza ploilor, nu se poate continua asfaltarea carosabilului pe Strada Bobâlna, iată că firma constructoare îi contrazice. După o pauză în care nu s-a lucrat mai deloc, vineri, 28 iunie, s-a asfaltat o porțiune din Strada Bobâlna pe o ploaie torențială. Imaginile ne-au fost trimise de un câmpinean "încântat" de operațiunea la care era martor.

Părerile sunt împărțite când vine vorba despre asfaltarea pe ploaie. Unii spun că e în regulă, că se practică și în alte țări, că nu contează dacă plouă atâta vreme cât amorsarea s-a făcut când strada era uscată. Alții sunt sceptici și au mari îndoileli că pe ploaie se poate face o lucrare de calitate. Noi nu suntem specialiști, doar constatăm unele lucruri. În primul rând, că această lucrare merge destul de greu indiferent de vreme. În al doilea rând, orice comparație cu o lucrare similară din altă țară este nepotrivită pentru că, după cum s-a demonstrat în timp, asfaltul... de România nu are calitatea asfaltului din alte țări, indiferent dacă este turnat pe ploaie sau pe soare. Dar de vreme ce primarul Câmpinei, inginer Horia Tiseanu, este mulțumit de cum se lucrează pe Bobâlna, cine suntem noi să ne dăm cu părerea despre această lucrare mult-așteptată și pe care o dorim cu toții finalizată mai repede?!
Lucrarea este executată de SCDA Infrastructură SRL București și costă 2,2 milioane lei fără TVA. Termenul contractual de finalizare - septembrie 2019.

 


29 Jun 2019 20:18 5712 vizualizari


Comentarii






  • 30.06.2019 19:52 Tudorel Observ că dați înapoi, vă citez: „Cine suntem noi să ne dăm cu părerea despre această lucrare mult așteptată”, chiar așa?!? Nici în glumă nu trebuia să scrieți asta. Voi sunteți ultima speranță să ne arătați mizeriile celor din fruntea urbei.
  • 30.06.2019 19:29 Aurel Pomană Niciun normativ dintr-o țară democratică nu îți dă voie să asfaltezi pe timp de ploaie torențială. ATENȚIE, PE PLOAIE TORENȚIALĂ! Felicitări celui care a filmat! Inginerul de la Casa cu Grifoni - HORICĂ - este mulțumit de „asfaltare” știm noi de ce... Rușine... Bătaie de joc!
443 vizualizari 04 Mar 2026 14:27 Indicator rutier aproape de nivelul solului, pe un stâlp pietonal de pe trotuar

Indicator rutier aproape de nivelul solului, pe un stâlp pietonal de pe trotuar

La intrarea pe Aleea Zânelor din Câmpina a apărut un indicator rutier montat pe un stâlp care împiedică accesul autoturismelor pe trotuare.

citeste mai mult
643 vizualizari 04 Mar 2026 12:27 Accident spectaculos pe DN1. O mașină s-a răsturnat

Accident spectaculos pe DN1. O mașină s-a răsturnat

În urmă cu puțin timp, pe DN1, în apropierea localității Băicoi, a avut loc un accident rutier spectaculos.

citeste mai mult
311 vizualizari 04 Mar 2026 09:47 Percheziții în Prahova, într-un dosar de tâlhărie

Percheziții în Prahova, într-un dosar de tâlhărie

Polițiștii prahoveni au pus în executare, în dimineața zilei de 4 martie 2026, patru mandate de percheziție domiciliară, în mai multe locații din județul Prahova, într-un dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de tâlhărie.

citeste mai mult
248 vizualizari 04 Mar 2026 09:26 Incendiu puternic la Filipeștii de Pădure

Incendiu puternic la Filipeștii de Pădure

Un incendiu puternic a izbucnit în această noapte,  în jurul orei 1.00, în localitatea Dițești, din comuna Filipeștii de Pădure. 

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV