CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Poiana Câmpina, Câmpina și Cornu, localitățile din județul Prahova cu cea mai mare rată de infectare cu SARS CoV-2

- Actualitate -

Poiana Câmpina, Câmpina și Cornu, localitățile din județul Prahova cu cea mai mare rată de infectare cu SARS CoV-2

Municipiul Câmpina și cele două comune învecinate, Poiana Câmpina și Cornu, sunt localitățile din județul Prahova cu cea mai mare rată de infectare cu noul coronavirus. Conform ultimei raportări a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, cea de luni, 16 noiembrie 2020, rata incidenței la Poiana Câmpina este de 7,41 cazuri/1.000 locuitori, la Câmpina - 6,85 cazuri/1.000 locuitori, iar la Cornu - 6,65 cazuri/1.000 locuitori.

Celelalte localități din Prahova în care rata de infectare este peste 6 sunt: Ploiești (6,35 cazuri la mia de locuitori), Brebu (6,21 cazuri/1.000 locuitori), Bușteni (6,18 cazuri/1.000 locuitori), Blejoi (6,16 cazuri/1.000 locuitori), Gornet (6,09 cazuri/1.000 locuitori) și Păulești (6,01 cazuri/1.000 locuitori).
Primarul municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu, precum și autoritățile din Poiana Câmpina, comuna cu cea mai mare rată de infectare, fac apel la populație să poarte mască de protecție în toate spațiile publice închise și deschise, să evite zonele aglomerate, să respecte distanțarea fizică, să limiteze pe cât posibil contactul direct cu alte persoane și să respecte regulile de igienă personală.
Situația pentru fiecare localitate din județ o puteți vedea în tabelele atașate acestui articol.

Vă reamintim măsurile stabilite de Comitetul Național pentru Situații de Urgență pentru localitățile unde se înregistrează o rată ridicată a cazurilor de infectare cu SARS CoV-2:
- organizarea și desfășurarea activității în cadrul cinematografelor, instituțiilor de spectacole și/sau concerte este este interzisă;
- organizarea şi desfăşurarea spectacolelor de tipul drive-in este interzisă;
- organizarea şi desfăşurarea în aer liber a spectacolelor, concertelor, festivalurilor publice şi private sau a altor evenimente culturale este interzisă;
- activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum al produselor alimentare şi/sau băuturilor alcoolice şi nealcoolice, de tipul restaurantelor şi cafenelelor, în interiorul clădirilor este interzisă; se permite prepararea hranei şi comercializarea produselor alimentare şi băuturilor alcoolice şi nealcoolice care nu se consumă în spaţiile respective (livrare la domiciliu, takeaway);
- activitatea restaurantelor şi a cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unităţi de cazare este permisă doar pentru persoanele cazate în cadrul acestor unități; se permite prepararea hranei şi comercializarea produselor alimentare şi băuturilor alcoolice şi nealcoolice care nu se consumă în spaţiile respective;
- măsurile prevăzute la ultimele două puncte se aplică și operatorilor economici care desfășoară activități în spațiile publice închise care au un acoperiș, plafon sau tavan și care sunt delimitate de cel puțin 2 pereți, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent. Terasele care nu întrunesc caracteristicile enumerate (nu au acoperiș/plafon/tavan și care nu sunt delimitate de cel puțin doi pereți exteriori) rămân deschise în condițiile legii;
- activitatea cu publicul a operatorilor economici licenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc este interzisă.


17 Nov 2020 09:20 20884 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
12 vizualizari 10 Jun 2026 13:51 Scandal într-un parc din Câmpina. Un bărbat a fost reținut de polițiști

Scandal într-un parc din Câmpina. Un bărbat a fost reținut de polițiști

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de un bărbat cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, amenințare și portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase.

citeste mai mult
335 vizualizari 10 Jun 2026 09:52 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Despre ideea unui parc industrial în zona „21 Decembrie”

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Despre ideea unui parc industrial în zona „21 Decembrie”

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
281 vizualizari 10 Jun 2026 09:26 Pe Strada Vasile Lucaci, din Câmpina, vegetația cucerește trotuarul...

Pe Strada Vasile Lucaci, din Câmpina, vegetația cucerește trotuarul...

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine și un mesaj privind imposibilitatea fizică pentru pietoni de a mai circula pe singurul trotuar de pe Strada Vasile Lucaci.

citeste mai mult
1151 vizualizari 09 Jun 2026 21:50 După aproape patru luni, responsabilul Muzeului „B.P. Hasdeu” a fost sancționat în scandalul filmărilor nocturne de la castel

După aproape patru luni, responsabilul Muzeului „B.P. Hasdeu” a fost sancționat în scandalul filmărilor nocturne de la castel

În ultima parte a lunii februarie, Castelul „Iulia Hasdeu” din Câmpina era centrul unui scandal, după ce doi tik-tok-eri realizaseră o transmisiune nocturnă, dorindu-și o „vânătoare de fantome” în interiorul Castelului.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV