Afirmația îi aparține primarului municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu, și a fost făcută în plenul ședinței extraordinare a Consiliului Local de luni, 2 noiembrie 2020, ședință în care s-a discutat despre corecțiile financiare aplicate proiectelor cu fonduri europene și problemele generate de acestea.
La ședința de luni seară, Consiliul Local Câmpina a mandatat conducerea Primăriei să demareze procedura pentru eșalonarea la plată a corecției financiare pentru neregulile constatate la Calea Dacia, corecție în valoare de 5,54 milioane lei, fără a mai socoti și penalitățile care se aplică pe zi de întârziere de la data semnării documentelor, în cazul lucrării menționate fiind vorba de anul 2014. S-a luat decizia demarării acestei proceduri de achitare eșalonată a corecției pentru ca Ministerul Dezvoltării să deblocheze finanțarea proiectelor cu fonduri europene.
”Vă asigur că toți cei care sunt răspunzători pentru corecțiile financiare aplicate Câmpinei, trebuie să dea banii înapoi!”, a spus Alin Moldoveanu în fața consilierilor locali. (video)
Dacă se va pierde procesul cu Ministerul Dezvoltării pentru corecția de 5,54 milioane lei stabilită pentru neregulile de la Calea Dacia, Primăria Câmpina se va îndrepta, pe cale legală, împotriva celor care au "contribuit" la această corecție. O veste care, cu siguranță, îl va neliniști pe fostul primar al Câmpinei, Horia Tiseanu, care tot astăzi a mai primit o veste proastă: Tribuinalul Prahova i-a respins cererea de ridicare a popririi asupra a 1/3 din veniturile sale. Poprire pusă pentru recuperarea prejudiciului stabilit prin rechizitoriul DNA, din dosarul în care este Horia Tiseanu este judecat pentru fapte de corupție.

După apariția în mai multe rânduri a urșilor în Câmpina, ba în zona Școlii de Poliție - Pictor Grigorescu, ba în zona Oborului - Turnătorie, autoritățile au decis amplasarea unor cuști capcană pentru prinderea acestora.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

„Începând de astăzi, 13 mai, traficul rutier este restricționat pe prima bandă a DN1, sensul de mers dinspre Brașov către Ploiești, pe tronsonul kilometric 99 – 99+550 de metri, pe raza localității Bănești, județul Prahova, pentru a permite efectuarea unor lucrări de refacere și consolidare a părții carosabile”, a anunțat Centrul InfoTrafic.

Zilele trecute, autoritățile județene au anunțat instituțiile din Prahova incluse în programul ”Noaptea Muzeelor”, care se va desfășura sâmbătă, 23 mai.