CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Consiliul Județean Prahova este pregătit pentru... deszăpezire

- Actualitate -

Consiliul Județean Prahova este pregătit pentru... deszăpezire

În cursul zilei de vineri, 8 noiembrie 2024, președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, și prefectul Emil Drăgănescu au inspectat Baza de Deszăpezire de la Bănești, pentru a se asigura că sunt luate toate măsurile pentru intervenție în cazul unei ninsori.

Este a doua acțiune de acest gen în numai câteva zile, după ce președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, și prefectul Emil Drăgănescu s-au aflat cu două zile înante pe șantierul centurii Comarnic.
Acum, la Bănești, s-a realizat inspecția utilajelor celor trei companii responsabile de activitatea de deszăpezire pe drumurile județene aflate în administrarea Consiliului Județean Prahova, acoperind toate regiunile județului. Președintele Consiliului Județean a declarat că este mulțumit de modul în care firmele care asigură deszăpezirea în acest an și-au pregătit echipamentele și resursele pentru a face față provocărilor sezonului rece. ”Deși vremea este favorabilă în acest moment, este important să fim pregătiți. Vom asigura suplimentarea utilajelor, dar și a stocurilor de nisip și sare în funcție de evoluția condițiilor climatice, astfel încât activitatea de deszăpezire să se desfășoare în condiții optime,” a spus președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu.
În același timp, cetățenii sunt încurajați să se informeze cu privire la condițiile de circulație pe drumurile județene și să sesizeze orice problemă legată de traficul în condiții de iarnă. Pentru acest scop, va fi pus la dispoziție un număr de dispecerat, accesibil 24/7, unde pot fi raportate situații ce necesită intervenții urgente.


09 Nov 2024 10:18 775 vizualizari


Comentarii






579 vizualizari 21 Mar 2026 14:34 Mulți câmpineni au fost la Ziua Porților Deschise la creșa din cartierul Voila

Mulți câmpineni au fost la Ziua Porților Deschise la creșa din cartierul Voila

Inițiativa administrației locale de a organiza o zi a porților deschise la creșa din cartierul Voila s-a bucurat de succes, mulți câmpineni venind să vadă, practic, cea mai nouă realizare a administrației câmpinene. E drept, investiția aparține Ministerului Dezvoltării, prin CNI.

citeste mai mult
676 vizualizari 21 Mar 2026 10:50 În sfârșit, a fost montată pasarela peste DN1, de la Bănești. Încă nu poate fi folosită

În sfârșit, a fost montată pasarela peste DN1, de la Bănești. Încă nu poate fi folosită

Au trecut aproape 14 luni de la deterioarea pasarelei pietonale peste DN1 de la Bănești până când, într-un final, CNAIR să monteze noua pasarelă.

citeste mai mult
1817 vizualizari 20 Mar 2026 20:33 Un copil de 10 ani și-a pierdut viața într-un accident pe o șosea din Prahova

Un copil de 10 ani și-a pierdut viața într-un accident pe o șosea din Prahova

Pe DN1B, pe raza localității Ceptura, a avut loc un grav accident rutier între un autotren încărcat cu paleți și un autoturism.

citeste mai mult
783 vizualizari 20 Mar 2026 14:40 Un tânăr din Bănești a incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Un tânăr din Bănești a incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Ca urmare a activităților operative și de cercetare penală desfășurate cu promptitudine de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina, sub coordonarea procurorului de caz, a fost documentată activitatea infracțională a unui tânăr în vârstă de 22 ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de evadare și distrugere.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV