În noaptea care a trecut, polițiștii prahoveni - în cadrul acțiunilor specifice - au oprit un autovehicul pe raza comunei Mănești, autovehicul în care s-au descoperit materiale pirotehnice și foarte mulți bani.
Astfel, la controlul unui autovehicul polițiștii au identificat mai multe bunuri interzise la deținere, precum și bani, aproximativ 25.000 de lei, 5.197 de dolari, 200 de coroane cehe, 100 de euro și 560.000 de franci congolezi. La fața locului s-au deplasat și polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciului Acțiuni Speciale, dar și polițiștii Serviciul Rutier. Două persoane au fost conduse la sediul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
În cauză, polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a situației de fapt, în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și munițiilor și orice operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept, continuând totodată verificările cu privire la săvârșirea altor fapte, a mai informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)
Consiliul Județean Prahova a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 30 iunie, repartizarea pe localități a sumei de 43.654.000 lei.
Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic instituirea unor restricții de circulație pe DN1, în zilele următoare.
Pompierii din Câmpina și Băicoi au intervenit în cursul zilei de luni, 30 iunie, la un incendiu izbucnit într-un apartament dintr-un bloc de pe Strada Republicii din orașul Băicoi.
În jurul prânzului, la Comarnic, pe DN1, a avut loc un accident rutier.