Accident spectaculos în urmă cu puțin timp, la Câmpina, pe Strada Schelelor. Un autoturism marca Dacia Logan a ratat curba din zona fostului ștrand acoperit și a ajuns în curtea unei societăți comerciale.
La fața locului au ajuns echipaje de la Poliție, Poliția Locală, ISU și Serviciul Județean de Ambulanță. S-a constatat că șoferului, în vârstă de 79 ani, i s-a făcut rău în timp ce se afla la volan, probabil și-a pierdut cunoștința și a plonjat cu mașina în curtea respectivă. A fost asistat medical la locul accidentului, fiind suspect de accident vascular cerebral, motiv pentru care a fost transportat direct la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Ploiești. În autoturism se mai afla soția conducătorului auto, care a suferit doar un atac de panică, fiind, de asemenea, asistată medical la fața locului. Accidentul putea avea urmări dramatice dacă din sens opus ar fi venit o altă mașină sau dacă pe trotuar ar fi fost pietoni. Circulația s-a desfășurat cu dificultate în zonă până la finalizarea cercetărilor.

ISU a emis un mesaj RO-ALERT pentru zona Câmpina în cursul după-amiezii de sâmbătă, 4 iulie.

În seara de vineri, 3 iulie, pe Strada Constantin Stere din Câmpina s-a spart o conductă din rețeaua de apă.

O veste tristă a venit în această dimineață - în cursul zilei de vineri s-a stins din viață violonista Cornelia Bronzetti, cetățean de onoare al municipiului Câmpina din iunie 1997.

Un subiect de actualitate la nivelul municipiului Câmpina este cel al parcărilor, mai ales că administrația locală are un proiect aflat în procedură de transperanță decizională, prin care se dorește reglementarea situației tuturor locurilor de parcare din Câmpina.