Omul de afaceri câmpinean Mihai Tufan a fost reținut de polițiști, joi seara, în cursul zilei de astăzi urmând a fi prezentat instanței Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă, după ce ancheta a stabilit că și-ar fi agresat asistenta cu un cuțit.
Conform comunicatului Poliției Capitalei ”în seara zilei de 9 aprilie, prin apel 112 a fost sesizat faptul că o persoană aflată într-un autoturism oprit pe DN1 pare a fi bolnavă sau rănită. La fața locului s-au deplasat polițiști ai Secției 2, dar și ai Brigăzii Rutiere. În autoturismul în cauză au fost găsite două persoane, bărbat și femeie, ambele prezentând leziuni produse cu un obiect tăietor. Din primele date s-a conturat ipoteza că bărbatul și femeia au avut un conflict care a degenerat. La fața locului cercetările au fost preluate de Parchetul de pe lângă Tribunalul București și Serviciul Omoruri, în vederea stabilirii situației de fapt și de drept. Persoanele au fost transportate la spital, pentru îngrijiri medicale de specialitate. În baza probatoriului administrat a rezultat presupunerea rezonabilă că bărbatul de 47 de ani a lovit femeia, de mai multe ori, cu un cuțit, după care s-a autoagresat. Bărbatul a fost reținut sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă la omor, urmând a fi prezentat Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă”.

În fața unui volum tot mai mare de informații și de solicitări, HidroPrahova a transmis un comunicat în care prezintă situația furnizării apei în fiecare localitate în parte din zona Câmpina, care a fost afectată de criza apei și în care au apărut avarii. Iată comunicatul:

Chiar dacă furnizarea apei s-a reluat tot mai mulți oameni reclamă probleme în alimentarea cu apă. În acest context, HidroPrahova a explicat:

Unii dintre noi știam de existența Bazinului de Apă Curată de la Lunca Mare. Alții au auzit pentru prima dată acum, odată cu criza apei care a afectat 12 localități din Prahova. O criză care nu s-a încheiat după reluarea furnizării apei, deoarece problemele tehnice de la Barajul Paltinu nu au fost rezolvate.

Criza apei care a afectat Câmpina și alte localități a creat disfuncționalități și în programul cursurilor Școlii de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”.