UPDATE - Conform informațiilor furnizate de purtătorul de cuvânt al IJP Prahpva, bărbatul executa lucrări de toaletare/ defrișare pe un teren proprietate privată și, foarte probabil, pe fondul unei manevre de mers înainte, în pantă, utilajul s-a răsturnat, bărbatul fiind prins sub acesta. Polițiștii au întocmit în această cauză un dosar penal pentru ucidere din culpă.
Un accident mai puțin obișnuit, dar cu final tragic, a avut loc duminică, în jurul prânzului, la Filipeștii de Pădure. Și a fost un final tragic pentru că un bărbat, în vârstă de 76 de ani, domicilat în comuna Filipeștii de Pădure, și-a găsit sfârșitul fiind strivit de tractorul pe care îl conducea.
Conform purtătorului de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Prahova, accidentul a avut loc în afara unui drum public, în zona vechii mine. Din motive necunoscute încă, tractorul condus de bărbatul respectiv s-a răsturnat, iar acesta a fost strivit sub utilaj, la momentul sosirii echipajelor medicale la fața locului bărbatul fiind deja decedat.
Autoritățile cercetează în continuare la fața locului pentru a stabili toate împrejurările în care a avut loc acest nefericit accident.
Vom reveni.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Pe 20 iulie, la Tribunalul Prahova au fost înregistrate două cereri privind litigii de muncă.

Pe perioada lucrărilor anunțate și care au dus la impunerea de restricții de trafic pe Strada Maramureș. s-a decis suspendarea sensului unic de pe Strada Sondei.

Hidro Prahova SA anunță că în municipiul Câmpina, pe Strada Maramureș, vor fi executate lucrări de modernizare a rețelei de alimentare cu apă de către o firmă terță, în cadrul contractului de lucrări PH-CL-01 – „Execuție rețele de alimentare cu apă și canalizare în Câmpina și Poiana Câmpina”.

În zilele de 3 și 4 august 2026, Parcarea Centrală din Câmpina va fi închisă temporar.