Consilierul local Cezar Grama și-a depus astăzi demisia din CL Câmpina. Prin intermediul unui comunicat de presă, Cezar Grama explică motivele acestei demisii oarecum surprinzătoare.
"Având în vedere faptul că am fost ales președintele unei organizatii sindicale importante la nivel național și ținând cont de faptul că în perioada următoare voi avea un program foarte aglomerat în reprezentarea membrilor de sindicat ai acesteia, doresc să aduc la cunoștința opiniei publice decizia mea de a mă retrage din funcția de Consilier Local al Municipiului Câmpina. Apreciez că am avut un aport important la deblocarea fondurilor europene, prin toate demersurile și deciziile pe care le-am luat în cadrul Consilului Local Câmpina. Am încercat să apăr interesele cetățenilor acestui minunat municipiu, să ajut prin proiectele votate - în special pe cele pe fonduri europene - la dezvoltarea lui sănătoasă și pe termen lung, cu grijă pentru generațiile de mâine.
Voi urmări cu atenție în continuare activitatea politică și administrativă a factorilor decidenți ai municipiului, voi susține din altă calitate demersurile în care cred și nu voi ezita să-mi exprim punctul de vedere în proiectele de interes major pentru dezvoltarea municipiului, așa cum am făcut-o până acum. Mulțumesc tuturor celor cu care am avut o colaborare fructuoasă, am încredere că foștii colegi din Consiliul Local se vor ridica la nivelul cerințelor și așteptărilor câmpinenilor și îi vor reprezenta cu demnitate" - este comunicatul de presă remis de Cezar Grama.
Cezar Grama a candidat la alegerile locale din 2020 pe lista Partidului Verde. În Consiliul Local s-a aflat în opoziție față de actualul primar. Este consilier la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) și a devenit președintele Sindicatului Pro Europa AFIR.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E, în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.