În luna septembrie a anului trecut, Consiliul Local Câmpina i-a mandatat pe reprezentanții Primăriei să negocieze cu administratorul judiciar al Rafinăriei "Steaua Română" achiziționarea bazei sportive de pe Bulevardul Bălcescu. Mai exact, este vorba despre un teren în suprafață de 28.795 mp (care include și terenul de fotbal) și șapte construcții, întreaga bază sportivă fiind scoasă la licitație de administratorul judiciar la un preț de pornire de aproximativ 2 milioane euro.
Administrația locală este interesată să cumpere baza sportivă aparținând Rafinăriei, dar înainte de orice negociere se dorește realizarea unei evaluări a stadionului. O evaluare proprie, independentă de cea a administratorului judiciar. Pentru acest lucru a fost angajat un evaluator autorizat - Constantin Valerică (PFA), care în același timp este și expert tehnic judiciar în evaluarea proprietăților imobiliare. Conform anunțului publicat pe SEAP, pentru evaluarea bazei sportive a Rafinăriei, Primăria Câmpina va plăti 2.500 lei fără TVA.
Același evaluator autorizat va evalua și terenul de 16 hectare, de pe Șoseaua Paltinu, acolo unde cândva se afla fabrica "21 Decembrie". Acest teren se află acum în proprietatea unei persoane private, cu care, la propunerea primarului Horia Tiseanu, Consiliul Local și-a dat acordul de principiu în vederea asocierii pentru realizarea parcului industrial. Acum, la aproape doi ani de când s-a dat acest acord de principiu, se face și un pas concret - evaluarea terenului. Pentru această evaluare, Primăria Câmpina va plăti 1.500 lei, fără TVA.

Prefectul județului Prahova, Daniel Nicodim, a convocat, în regim de urgență, o întâlnire de lucru cu toți factorii responsabili, după ce Exploatarea Sistemului Zonal Prahova (ESZ) a notificat operatorul regional Hidro Prahova că, pe fondul condițiilor hidrometeorologice, pot apărea scăderi de presiune și, în anumite situații, întreruperi temporare în alimentarea cu apă.

În cursul zilei de joi, 11 iunie, între orele 8.00 și 16.00, la Poiana Câmpina, în zona centrală, pe DJ101P, între subtraversarea căi ferate și Monumentul Eroilor, se vor efectua lucrări la carosabil.

Arestarea preventivă a președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, a ridicat o serie de probleme administrative, care nu au fost deloc simplu de gestionat.

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de un bărbat cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, amenințare și portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase.