Casa de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina va fi vineri, 6 octombrie, de la ora 18.00, gazda vernisajului unei expoziții de pictură și grafică a lui Florian Bârsan.
Este o expoziție retrospectivă, Florian Bârsan revenind în locul în care a aavut loc debutul său într-o expoziție personală exact în urmă cu 30 ani. Această expoziție reunește lucrări de pictură și de grafică realizate de artist de-a lungul ultimilor trei decenii.
Vernisajul va fi urmat de un program artistic susținut de membrii clubului de chitară al Clubului Copiilor ”Martha Bibescu” Comarnic.

Provița de Sus a găzduit marți, 2 iunie 2026, inaugurarea oficială a Centrului de Zi pentru Copii și Familie Concordia, un proiect social de referință pentru județul Prahova, realizat prin reabilitarea unei clădiri și transformarea acesteia într-un spațiu modern dedicat sprijinirii copiilor și familiilor vulnerabile.

Ziua Internațională a Copilului a fost o adevărată sărbătoare în Parcul Mini Soceram din Câmpina. Este adevărat, vremea a ținut cu organizatorii - Asociația Câmpina Curată, dar mai ales cu sărbătoriții zilei - copiii.

În dimineața zilei de 1 Iunie, pe scena amplasată la intersecția Bulevardul Carol I - Calea Doftanei - Bulevardul Culturii, copiii au avut parte de un superb spectacol oferit de administrația locală.

Pentru al doilea an consecutiv, Primăria Câmpina și-a deschis porțile pentru copii. Astăzi, 31 mai 2026, pe parcursul a două ore, grupuri de vizitatori au venit la Casa cu Grifoni unde au fost întâmpinați de primarul Irina Nistor și viceprimarul Livia Lupu.