Pe 4 noiembrie 2019, la Câmpina începeau lucrările la rețeaua de canalizare din intersecția ABC - Bulevardul Carol I cu Strada Mihail Kogălniceanu. Atunci, Primăria Câmpina anunța restricțiile de circulație și termenul de finalizare a acestei porțiuni - 30 de zile, chiar dacă era vorba doar de o continuare a lucrărilor începute și nefinalizate în urmă cu câțiva ani, practic câțiva metri de canalizare. Ei bine, lucrarea s-a finalizat vineri, 20 decembrie, adică după 46 de zile, când s-a și asfaltat porțiunea pe care s-a intervenit.
Putem vorbi de un paradox în această situație - în condițiile în care s-a lucrat efectiv destul de bine, au fost utilaje și oameni pe întreaga perioadă, iar vremea a ținut cu executantul lucrării, cu toate acestea termenul a fost depășit și nu cu una-două zile, ci cu jumătate din perioadă, adică, în loc de 30 de zile, cât a anunțat Primăria Câmpina pe 4 noiembrie, în 46 de zile. Probabil că există explicații, nu ne îndoim că HidroPrahova, beneficiarul lucrării, a urmărit activitatea constructorului (firma Kato Service SRL Ploiești), dar totuși, nu a impus nimeni termenul de execuție, prin urmare, dacă firma și l-a asumat, trebuia să îl și respecte. După sărbători, lucrările vor continua pe Strada Republicii, prin zona Pieței Centrale și apoi pe Calea Doftanei, unde, probabil, situația va fi mult mai complicată.

Profesorul Livia Elena Petrescu s-a stins din viață. A fost profesor de limba română la Liceul Tehnologic Energetic. Un om bun, un dascăl excepțional. Din partea familiei am primit următorul mesaj:

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul zilei de joi, 26 martie, la un punct de alimentare pentru mașini electrice, situat în zona magazinului Jysk, în spatele magazinului Kaufland.

Valul de disponibilizări din administrația locală, despre care s-a tot vorbit în ultima vreme, nu e chiar un val, ci mai degrabă o undă. Și ne vom referi în continuare strict la exemplul municipiului Câmpina, unde din 269 de posturi trebuie să rămână 205. Numai că nu toate cele 269 de posturi sunt ocupate, ci doar 222. Deci reducerile de personal ar urma să afecteze 17 angajați.

Discuțiile furtunoase privind provocarea unei noi crize a apei în zona Câmpina au dus la amânarea lucrărilor solicitate de ESZ Prahova.