CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Spitalul Municipal Câmpina a înaintat Ministerului Sănătății o adresă privind un nou proiect de reabilitare, modernizare și extindere, inclusiv pentru Urgențe

- Actualitate -

Spitalul Municipal Câmpina a înaintat Ministerului Sănătății o adresă privind un nou proiect de reabilitare, modernizare și extindere, inclusiv pentru Urgențe

S-a discutat în mai multe rânduri, în ultimele luni, despre necesitatea folosirii terenului pe care acum se află cinemtograful pentru extinderea Spitalului Municipal.

Există o veste bună în această privință: Spitalul Municipal Câmpina a depus deja la Ministerul Sănătății o adresă prin care solicită includerea pe lista de investiții în infrastructura unităților spitalicești a proiectului ”Reabilitare, modernizare și extindere construcție nouă, inclusiv cu mobilier și echipamente medicale pentru Spitalul Municipal Câmpina”. Adresa a fost transmisă încă din luna august, iar viitorul proiect va include construcții noi, extindere, modernizare, reabilitare, digitalizare și tranziție verde, dotări pentru următoarele specialități Urgențe, ATI, Recuperare, Bloc operator, Chirurgie, birouri administrative, parcare subterană și spații tehnice. Durata de implementare a acestui proiect ar fi de 60 luni, adică 5 ani.
Această adresă este și un răspuns la numeroasele propuneri formulate în ultimii ani de consilierul local Cosmin Raț, cel care a lansat ideea realizării unui nou centru de urgențe pe locul actualului cinemtograf. De asemenea, conducerea Spitalului Municipal a apreciat că alte două propuneri ale consilierului Cosmin Raț - centru de dializă și un sediu nou pentru Ambulanță în apropierea spitalului ”sporesc standardele calității medicale necesare populației municipiului Câmpina și zonelor limitrofe”.


02 Oct 2024 09:19 1600 vizualizari


Comentarii






2420 vizualizari 25 Jan 2026 17:19 Un fost fotbalist din Brebu este căutat de Poliție! A fost dat dispărut de familie...

Un fost fotbalist din Brebu este căutat de Poliție! A fost dat dispărut de familie...

În cursul zilei de sâmbătă, 24 ianuarie 2026, o femeie a anunțat poliția că soțul ei, Valentin Ionuț Durbac, a plecat de la domiciliul din Moreni în dimineața zilei de 22 ianuarie, la ora 7.00, către locul de muncă din județul Prahova și nu a mai revenit acasă.

citeste mai mult
819 vizualizari 25 Jan 2026 13:21 Accident la Filipeștii de Pădure. Un bărbat de 29 ani și-a pierdut viața

Accident la Filipeștii de Pădure. Un bărbat de 29 ani și-a pierdut viața

Pe raza comunei Filipeștii de Pădure, satul Dițești, s-a produs un accident rutier.

citeste mai mult
1245 vizualizari 25 Jan 2026 08:11

"Balul bobocilor" de la Colegiul Tehnic Forestier Câmpina, o poveste... orientală

Pentru orice elev, "Balul bobocilor" este una dintre cele mai de preț amintiri din frumoșii ani de liceu. Pentru "bobocii" de la Forestier, cu siguranță așa va fi, o amintiri specială dintr-o seară a emoțiilor.

citeste mai mult
879 vizualizari 24 Jan 2026 20:29 Un accident pe DN1, la Bănești, a readus în atenție urgența realizării unui sens giratoriu

Un accident pe DN1, la Bănești, a readus în atenție urgența realizării unui sens giratoriu

Pe DN1, la Bănești, una dintre zonele care rămâne cu un risc foarte ridicat în producerea accidentelor rutiere, viteza cu care se circulă duce de prea multe ori la accidente rutiere grave, chiar și la decese.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV