Înainte de asta vă atragem atenția, totuși, că rezultatele calculelor v-ar putea crește tensiunea. Impozitele la case se majorează cu aproape 25%, iar cele la apartamente cu până la 50%. Este efectul noul Cod Fiscal, dar și decizia Primăriei Câmpina, pentru a avea venituri la buget.
(Noi am calculat la o casă din zona A, cu o suprafață de 100 mp. Dvs. puneți suprafața casei pe care o aveți.)
Calcul impozit casă 2015: 100 mp (suprafaţa utilă) x 2320 (valoarea impozabilă) x 0,1% = 232 lei
Calcul impozit casă 2016: 100 mp (suprafaţa utilă) x 2400 (valoarea impozabilă) x 0,12% = 288 lei
Aşadar, o creștere de peste 24% în cazul caselor.
(La apartamente, noi am calculat tot la o suprafața de 100 mp, apartament situat în zona A)
Calcul impozit apartament 2015: 100 mp (suprafaţa utilă) x 1,2 (coeficient pentru determinarea suprafeţei impozabile) x 2223 (valoarea de impozitare) x 0,1% = 266,76 lei
Calcul impozit apartament 2016: 100 mp (suprafaţa utilă) x 1,4 (coeficient impus de noul Cod Fiscal) x 2300 (valoarea impozabilă) x 0,12% = 386,4 lei
Aşadar, o creștere de 45% în cazul apartamentelor.

Cel care îl iubește pe Dumnezeu, îl iubește și pe aproapele său. Așa se spune din bătrâni și sunt oameni care demonstrează acest lucru. Găsim astfel de oameni la Biserica "Sfânta Treime" din Câmpina, impunătorul lăcaș de cult din apropierea Pieței Centrale.

În prima jumătate a secolului trecut, în care Câmpina a cunoscut cea mai mare expansiune, pornind de la cea economică, au apărut foarte multe clădiri, cele mai multe dintre ele păstrându-se până în zilele noastre.

La Catedrala Patriarhală din Capitală are loc pelerinajul la moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou - ocrotitorul Bucureștiului și ale Sfântului Ioan Iacob de la Neamț.

În ajunul marii sărbători creștine a Sfântului Mare Mc. Dimitrie, Parohia Provița de Sus, reprezentată de părintele paroh Daniel Rândașu, împreună cu membrii Consiliului Parohial și ai Comitetului Parohial, a oferit daruri bătrânilor de la Conacul Bunicii Câmpina.