233 contestații au fost depuse la liceele câmpinene după primele rezultate ale bacalaureatului.
9 elevi au promovat examenul în urma recorectării lucrărilor. Procentul de promovabilitate a crescut, astfel, de la 73,92% la 75,69%. Din totalul celor 233 contestații depuse la Câmpina, 151 au dus la mărirea notelor inițiale, în 70 de cazuri s-a decis scăderea acestora, iar la celelalte cazuri (12), s-a păstrat nota inițială.
Iată situația finală la fiecare unitate liceală de învățământ în parte:
Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” - 79 contestații depuse, 175 elevi înscriși la BAC, 175 admiși, procentul de promovabilitate după contestații - 100%. Aici trebuie precizate câteva lucruri:
- în urma contestațiilor, s-a înregistrat și singura medie de 10 din Câmpina la bacalaureat, obținută de Mihaela Neculaiu; inițial ea a avut nota 9,90 la Logică și argumentare, a făcut contestație și a luat nota 10, ceea ce dus la media generală maximă.
- înainte de contestații, la CNNG a existat un candidat respins, din promoția anterioară; după contestații, acest candidat a fost admis, astfel că procentul final de promovabilitate al Colegiului este de 100%.
- în urma celor 79 contestații depuse la CNNG, s-a obținut mărirea notei în 58 de cazuri; astfel a crescut și numărul candidaților care au obținut media generală peste 9, respectiv 127 elevi din 175 (72,57%).
Colegiul Tehnic Forestier - 55 contestații depuse, 132 elevi înscriși, 90 admiși (doi admiși după contestații), 40 respinși, doi absenți, procent final de promovabilitate 69,23%.
Liceul Tehnologic Energetic - 69 contestații depuse, 139 elevi înscriși la bacalaureat, 97 au promovat examenul (5 dintre ei după recorectarea lucrărilor), 40 au fost respinși, doi nu s-a prezentat, procent final de promovabilitate 70,80%.
Liceul Tehnologic ”Constantin Istrati” - 25 contestații depuse, 57 elevi înscriși, 15 promovați, 38 respinși, patru nu s-au prezentat la examen, procent final de promovabilitate 46%.
Liceul Tehnologic Mecanic - 5 contestații, 12 elevi înscriși, 5 admiși (unul după recorectarea lucrărilor), un absent; promovabilitate 45,45%.
La nivelul județului Prahova, 3.344 elevi au promovat bacalaureatul 2025 (90 dintre ei după contestații), procentul final de promovabilitate fiind 76,45%. Pe lângă media de 10 obținută inițial de o tânără de la Colegiul Național “Al.I. Cuza” din Ploiești, după contestații s-au mai înregistrat încă trei medii de 10: Mihaela Neculaiu (Colegiul Național “Nicolae Grigorescu” Câmpina), un elev de la Colegiul Național “I.L. Caragiale” din Ploiești și un elev de la Colegiul Național “Mihai Viteazul” din Ploiești.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!
Consiliul Județean Prahova a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 30 iunie, repartizarea pe localități a sumei de 43.654.000 lei.
Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic instituirea unor restricții de circulație pe DN1, în zilele următoare.
Pompierii din Câmpina și Băicoi au intervenit în cursul zilei de luni, 30 iunie, la un incendiu izbucnit într-un apartament dintr-un bloc de pe Strada Republicii din orașul Băicoi.
În jurul prânzului, la Comarnic, pe DN1, a avut loc un accident rutier.