Un control efectuat astăzi de comisarii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Prahova la Băile Minerale Telega a scos la iveală un adevărat dezastru. Neregulile descoperite pe plajă, pe pontoane, în bucătărie, la dușuri și la grupurile sanitare i-au făcut pe comisarii OPC să tragă concluzia că acest complex turistic reprezintă un adevărat pericol. Pentru neregulile constatate, societatea care administrează Băile Telega riscă o amendă de până la 30.000 lei și oprirea temporară a activității.
La Băile Telega vin anual mii de oameni mulțumiți că nu trebuie să plătească decât taxa de intrare de 15 lei. În general sunt persoane în vârstă, nu prea pretențioase și care se mulțumesc cu apa sărată din lac, ignorând pericolele la care se expun. Aici, la acest complex turistic, inspectorii OPC au găsit astăzi pontoane putrede și pline de cuie ruginite, balustrade grav deteriorate, scări periculoase, grupuri sanitare și dușuri extrem de primitive, bănci din care ies așchii și nu sunt protejate în niciun fel, toate acestea reprezentând un pericol real pentru turiști. Asta, doar în zona bazinului. La bucătărie, un dezastru și mai mare. Reprezentanții OPC au fost de-a dreptul șocați de ceea ce au găsit aici: produse expirate de mai multă vreme, ciuperci mucegăite, carne refrigerată după ce a fost mai întâi congelată în mod repetat, ciorba personalului din complexul turistic printre produsele destinate clienților și... roiuri de muște. Comisarii OPC au decis retragerea "din circuitul consumului uman" a mai multor categorii de produse alimentare.
Portivit comisarului Ion Oprea din cadrul OPC Prahova, societatea care administrează Băile Telega urmează să fie amendată, conform legii, cu o sumă cuprinsă între 3.000 și 30.000 lei. De asemenea administratorului Băilor Telega i se va acorda un termen pentru remedierea tuturor deficiențelor constatate în urma controlului. (video)
Elevi din Prahova, coordonați de cadre didactice dedicate, au fost parte activă a proiectului european eTwinning ”Marconi Legacy”, alături de colegi din Italia, Austria și Grecia.
Pe perioada caniculei, așa cum s-a întâmplat în fiecare vară, în centrul municipiului Câmpina, în Piața ”Marin Constantin” (Pasajul de la Ceas) funcționează un centru de prim-ajutor.
Grǎdinița “Iulia Hasdeu” din Câmpina deruleazǎ și în acest an, timp de două săptămâni, proiectul educațional “Grǎdinița de varǎ - Vara în culori”. Proiectul este la a IV-a ediție, fiind organizat în cadrul Centrului de Resurse Educaționale Deschise Câmpina, este avizat de cǎtre inspectorii pentru educație timpurie Mariana Ilie și Liliana-Mara Grigore și aprobat de inspectorul școlar general Ilona Rizea.
Timp de trei zile, între 1 și 3 iulie, de la ora 18.30, la Biserica Romano-Catolică ”Sfântul Anton de Padova” din Câmpina va avea loc Festivalul ”Jean de Krassowsky”.