Sâmbătă seară, ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat un nou set de măsuri pentru prevenirea răspândirii coronaviruslui, măsuri care sunt cuprinse în Ordonța Militară nr. 2 din 21 martie 2020, pe care am prezentat-o pe larg la puțin minute după anunțul public al autorităților (aici).
Mai mulți cititori ne-au transmis mesaje, fie pe rețelele de socializare, fie telefonic, prin care ne întrebau ce pot face, cui trebuie să se adreseze în situația în care observă încălcări ale prevederilor acestei ordonanțe, cu referire mai ales la circulația persoanelor în grupuri mai mari de trei persoane sau prezența în oraș a unor persoane despre care se știe că au venit de curând din țări cu risc ridicat din punct de vedere al pandemiei de coronavirus, cum ar fi Italia, Spania, Franța și altele.
La nivelul municipiului Câmpina, dispeceratul Comandamentului Local pentru Situații de Urgență, unde pot fi semnalate toate aceste probleme, precum și oricare altele privind încălcări ale Ordonanței Militare nr. 2, este același cu dispeceratul Poliției Locale și poate fi apelat la numerele de telefon 0244.332.420 sau 0800.800.922 ori pe whatsapp la 0749.263.001. Totodată, puteți suna și la POliția municipiului Câmpina - telefon 0244.336.128 sau 0244.376.111.
De asemenea, la același dispecerat pot fi anunțate și cazurile bătrânilor singuri, care au nevoie de sprijin în această perioadă. De ei se vor ocupa reprezentanții Direcției de Asistență Socială din cadrul Primăriei Câmpina, împreună cu Poliția Locală.
Citiți și: 3.015 persoane în autoizolare în Prahova, dintre care 130 la Câmpina

Două documente stabilesc, pentru prima dată la nivel național, un cadru unitar prin care specialiștii pot identifica din timp indicatorii de risc ai traficului de minori și pot interveni înainte ca exploatarea și traficul de copii să se producă. Una dintre instrucțiuni se adresează serviciilor rezidențiale pentru copii, iar cealaltă vizează detectarea proactivă în comunitate, cu accent pe copiii din mediul rural și pe cei aflați în situații de vulnerabilitate.

Ministerul de Intere a transmis un mesaj pe rețelele de socializare prin care atenționează că au fost reluate tentativele de fraude on-line prin metoda „mesajul de la poliție sau de la ghișeul.ro”!

Polițiștii Serviciului Rutier – din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au desfășurat o activitate de informare și educație rutieră în cadrul Școlii de vară organizate la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Breaza.

Județul Prahova s-a aflat astăzi, 16 iulie, de la ora 12.00, sub cod galben de ploi torențiale și vijelii, iar la Câmpina s-a văzut și simțit din plin această instabilitate atmosferică.