Potrivit unei situații întocmite de Serviciul Administrarea Domeniului Public și Privat din cadrul Primăriei Câmpina și înaintate Consiliului Local, anul acesta au fost cumpărate și montate coșuri pentru gunoi stradal în valoare de 60.000 lei. Este vorba despre aproximativ 700 de coșuri de gunoi, dintre care 100 au fost montate în locații noi, iar 600 au înlocuit coșurile vechi, majoritatea distruse.
Acestea sunt date oficiale, iar potrivit reprezentanților Primăriei Câmpina, unele coșuri au fost schibate și de două - trei ori, mai ales în zona centrală adiacentă Bulevardului Carol I, dar și pe Bulevardul Culturii și în unele parcuri din cartiere. Cu aproximație, un coș nou costă în jur de 60 lei, valoare la care se adaugă 20 lei pentru sistemul de prindere.
În comuna Provița de Jos, pe DJ 100E, a avut loc luni, 8 septembrie, un accident rutier.
Polițiștii prahoveni au pus în executare, în dimineața zilei de 9 septembrie 2025, șase mandate de percheziție domiciliară, în mai multe locații din județul Prahova, în mai multe dosare penale care au ca obiect comiterea mai multor infracțiuni de furt calificat.
Luni seară a avut loc o intervenție a pompierilor militari prahoveni pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la un depozit de materiale combustibile (mase plastice) în orașul Băicoi, pe Strada Paltinului.
Centrul Infotrafic din cadrul Inspectoratul General al Poliției Române a anunțat că, duminică, 7 septembrie, începând cu ora 22.30, se vor pune în mișcare două transporturi agabaritice care vor tranzita și Prahova.