Strada Pictor Grigorescu era printre puținele străzi bune din municipiul Câmpina. Acum, nu mai este. A fost ciuruită toată în ultimul an. Sigur, au și peticit-o, dar în stilul caracteristic celor care execută aceste lucrări. Pe Pictor Grigorescu ai impresia acum că mergi... pe valuri. La primăvară, s-ar putea să ne ia și răul de mare.
Câmpina are, din păcate, multe străzi făcute pulbere. Calea Doftanei, Bobâlna, Orizontului, Voila, Câmpineanu – sunt doar câteva exemple, cele mai dureroase, de străzi distruse, străzi pe care câmpinenii (și nu numai ei) îşi aduc aminte cu năduf de toţi sfinţii din calendar. Ei bine, încet, dar sigur, pe această listă va ajunge și Strada Pictor Nicolae Grigorescu.
În ciuda traficului intens şi a faptului că se află în pantă, într-o zonă destul de dificilă, Pictor Nicolae Grigorescu era una dintre străzile cu un carosabil foarte bun. De ceva timp, însă, aici au avut loc diverse intervenții la rețelele de gaze, de apă, iar pe lângă cele de urgență au fost realizate și diverse branșamente la rețeaua de apă, la cea de energie electrică etc. Am numărat nu mai puțin de 19 intervenții de la un capăt la celălalt al străzii. Asta înseamnă 19 săpături făcute pe această stradă, aproape toate cu aviz de la Primărie.
Acum, strada arată ca în imagini. Nu e un dezastru, e doar plină de capcane. La primăvară, după îngheț și dezgheț, mai discutăm... Și tare ne temem că vom auzi fie că nu sunt bani pentru asfaltare, fie că așteptăm HidroPrahova să bage canalizare. Vă sună cunoscut, nu?

Peste 400 de unități medicale din România vor intra luni, 20 iulie, între orele 9 și 11 în grevă de avertisment.

Pe holurile Judecătoriei Câmpina poți fi martor al unor lucruri interesante, mai ales pentru cei nefamiliarizați cu evoluția unui proces juridic.

În cadrul unui eveniment care a avut loc marți, 14 iulie, la sediul Consiliului Județean, în prezența directorului ADR Sud-Muntenia, Liviu Mușat, s-au semnat 16 contacte de finanțare pentru proiecte de investiții asigurate din fonduri europene.

Un nou eveniment trist a avut loc în Bucegi în cursul zilei de marți.