Septembrie 2018 - septembrie 2019, un an a durat amenajarea terenului de sport de la Grădinița nr.5 din Cartierul Slobozia. O investiție finanțată de la bugetul local cu 201.307 lei fără TVA, deci undeva la 45.000 euro. Nu s-a dorit a fi un simplu teren de sport, ci unul multifuncțional (baschet, handbal și minifotbal), cu suprafață acrilică de culoare roșie și cu instalație nocturnă de iluminat - formată din opt stâlpi prevăzuți cu lămpi tip proiectoare. Accesul la teren se face direct din Bulevardul Bălcescu, pe o alee amenajată în cadrul acestui proiect. A fost gândit ca un teren care să deservească atât Grădinița nr.5, dar care să poată fi utilizat și de copiii și tinerii din Cartierul Slobozia.
Să ne reamintim împreună povestea acestui teren de sport. Indicatorii tehnico-economici au fost aprobați de Consiliul Local Câmpina în decembrie 2017, iar procedura de achiziție publică s-a derulat în august 2018. Licitația a fost câștigată de firma Gebo Construct SRL Poiana Câmpina cu prețul de 201.307 lei fără TVA. Termen de execuție - patru luni. Constructorul a realizat lucrarea în toamna anului trecut, cu excepția suprafeței acrilice care trebuia aplicată pe suprafața de joc, peste beton. O suprafață acrilică cu o grosime de doar 4mm, conform proiectului, cu care constructorul nu a fost de acord într-o primă fază, solicitând aplicarea unei suprafețe mai groase și mai rezistente. Până la urmă, s-a mers pe mâna proiectatului.
Ultima lucrare efectuată la această investiție a fost realizarea unei împrejmuiri care să delimiteze terenul de zona grădiniței, ca măsură suplimentară de protecție. Acum, terenul este gata, iar după cum au precizat reprezentanții Primăriei Câmpina, în zilele următoare va avea loc recepția tehnică a lucrării.

Sâmbătă seară, în jurul orei 22, o izbucnit un incendiu la o locuință situată pe Strada Mihai Bravu din municipiul Ploiești.

În ianuarie 2024, an electoral cu mize mari, a fost inaugurată sala de sport a Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu” din Câmpina, o investiție dintr-un proiect mai amplu, care includea extinderea și modernizarea școlii. Valoarea totală a proiectului - peste 16,2 milioane lei (în jur de 3,2 milioane euro).

Un incendiu de vegetație uscată a fost semnalat în cursul nopții trecute, în jurul orei 00.30, printr-un apel la numărul unic de urgență 112, pe raza localității Fulga.

Două picturi semnate de Nicolae Grigorescu sunt scoase la licitație de prestigioasa Casă de licitații Artmark.