Sâmbătă, 9 iulie, polițiștii câmpineni au desfășurat o acțiune pe raza municipiului în vederea identificării conducătorilor auto care conduc sub influența alcoolului sau a substanțelor cu efect psihoactiv.
În acest context, polițiștii au controlat 35 de autovehicule, efectuând peste 25 de testări cu aparatul etilotest. Astfel, au fost identificați doi conducători auto care se aflau la volan, deși consumaseră băuturi alcoolice, aceștia fiind sancționați contravențional, valorile fiind până în limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cadrul acțiunii au fost reținute și două permise de conducere.
Polițiștii rutieri prahoveni sunt în permanență pe drumurile publice din județ pentru identificarea participanților la traficul rutier care încalcă normele în vigoare și care pun în pericol, prin acțiunile lor siguranța celorlalți, a mai anunțat purtătorul de cuvânt al IJP Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Polițiștii din cadrul structurilor operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au executat la data de 20 ianuarie 2026, nouă mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, emise de instanțele de judecată competente.

La Consiliul Județean Prahova au fost semnate marți contractele de finanțare pentru modernizarea iluminatului public în 24 de localități.

Câteva zile, Câmpina a ținut din nou capul de afiș cu blocarea Bulevardului Carol I, la ieșirea spre Cornu, din cauza unei alunecări de teren.

În ziua de 20 ianuarie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune de amploare pe Drumul Național 1 (E60), în colaborare cu polițiștii rutieri ai Inspectoratelor de Poliție Județene Ilfov și Brașov.