CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

La Poiana Câmpina se circulă bine pe toate drumurile. Autoritățile rămân în alertă pentru că, după ninsori, este anunțată ploaie înghețată

- Actualitate -

La Poiana Câmpina se circulă bine pe toate drumurile. Autoritățile rămân în alertă pentru că, după ninsori, este anunțată ploaie înghețată

Pe drumurile județene care trec prin comună intervine societatea Integral Beton Prest SRL, care are contract cu Consiliul Județean, iar pe drumurile locale - operatorul de salubritate, Floricon Salub, care are contract cu Primăria Poiana Câmpina și pentru deszăpezire. S-a intervenit încă din timpul nopții, atât cu utilaje de deszăpezire, cât și cu material antiderapant. 

Situația a fost mai complicată până s-a oprit ninsoarea abundentă, dar apoi lucrurile au mers mai ușor. Autoritățile locale au fost în alertă în toată această perioadă, încă de la primele avertizări emise de meteorologi. Prioritare la deszăpezire au fost zonele de acces în localitate, precum și străzile aflate în pantă. Pe străduțele mici se lucrează mai greu pentru că acolo nu pot intra utilajele cu lamă. La deszăpezire au participat inclusiv primarul Alin Moldoveanu și viceprimarul Sergiu Constanda, care ne-au declarat că rămân în continuare în alertă având în vedere faptul că, după codul galben de ninsoare, valabil până în această seară, se anunță un fenomen rar, dar extrem de periculos - ploaia înghețată.


11 Jan 2017 12:55 4120 vizualizari


Comentarii






647 vizualizari 08 Jan 2026 10:40 O femeie de 93 ani și-a găsit sfârșitul într-un incendiu produs la o locuință din Prahova

O femeie de 93 ani și-a găsit sfârșitul într-un incendiu produs la o locuință din Prahova

Pompierii militari din cadrul Punctului de Lucru Balta Doamnei, alături de echipaje de la Detașamentul 2 Ploiești și SVSU Drăgănești, acționează, în aceste momente, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o gospodărie din comuna Drăgănești, satul Hătcărău.

citeste mai mult
288 vizualizari 07 Jan 2026 08:50 Salvamont Sinaia, zece intervenții în ultimele 24 ore

Salvamont Sinaia, zece intervenții în ultimele 24 ore

Zilele libere și apariția zăpezii i-au determinat pe mulți să ia calea muntelui. Unii dintre ei au avut nevoie, însă, de servciile salvatorilor montani. 

citeste mai mult
1394 vizualizari 06 Jan 2026 19:43 Cât costă să vizitezi Muzeul Memorial ”Nicolae Grigorescu” Câmpina

Cât costă să vizitezi Muzeul Memorial ”Nicolae Grigorescu” Câmpina

Muzeul Memorial ”Nicolae Grigorescu” din Câmpina aparține, printr-o conjunctură mai mult sau mai puțin favorabilă, Muzeului Județean de Artă Prahova ”Ion Ionescu Quintus”. Deci nu este în subordinea administrației locale, așa cum este cazul Muzeului Hasdeu.

citeste mai mult
984 vizualizari 06 Jan 2026 13:34 Noile tarife de vizitare a Castelului ”Iulia Hasdeu”

Noile tarife de vizitare a Castelului ”Iulia Hasdeu”

Odată cu aprobarea taxelor și impozitelor locale pentru anul 2026, de către Consiliul Local Câmpina, au intrat în vigoare și noile tarife de vizitare a Muzeului Memorial ”Bogdan Petriceicu Hasdeu”.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV