Italia este aproape la pământ din cauza numărului tot mai mare de victime ale infectării cu noul coronavirus. Orașul Bergamo nu mai face față, pur și simplu, numărului mare de decese, astfel că, miercuri seară, un convoi militar a transportat 60 de sicrie în orașe din afara regiunii Lombardia, după cum informează publicația Corriere di Bergamo. Coloana de vehicule este impresionantă. O imagine care va rămâne poate pentru totdeauna în memoria celor care au văzut-o.
Convoiul militar a transportat cele 60 de sicrie spre crematorii din 11 localități - Acqui Terme, Brescia, Cervignano del Friuli, Domodossola, Modena, Parma, Piacenza, Rimini, Serravalle Scrivia, Trecate și Varese. Regiunea Lombardia, unde se află orașul Bergamo, dar și Milano, este cea mai afectată regiune din Italia de infecțiile cu coronavirus. Numai pe 18 martie, în Italia au murit 475 de persoane, majoritatea în Lombardia. Victimele pandemiei nu pot avea funeraliile obișnuite, interzise în Italia. Persoana decedată primeşte doar o binecuvântare rapidă. Angajaţii de la pompe funebre şi câţiva apropiaţi ai persoanelor decedate, cu măști de protecție pe fețe, stau înconjuraţi de o tăcere care pare să se fi abătut asupra întregii ţări. Așa își iau rămas bun de la cei dragi, răpuși de boală. În Italia unde numărul morţilor se apropie de 3.000. Alte 35.713 persoane sunt infectate cu noul coronavirus.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E, în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.