CONTACT

Omul de afaceri Florin Abagiu a cumpărat terenurile de tenis Fibec din Câmpina și vrea să dezvolte un proiect de șapte milioane euro

- Actualitate -

Omul de afaceri Florin Abagiu a cumpărat terenurile de tenis Fibec din Câmpina și vrea să dezvolte un proiect de șapte milioane euro

La sediul Primăriei Câmpina a avut loc, joi după-amiază, o întâlnire extrem de interesantă, tema fiind găsirea unor soluții pentru punerea în valoare a unor zone din Câmpina în care sectorul privat ar putea investi, astfel încât spațiile respective să capete viață și toată lumea să aibă de câștigat. Întâlnirea a fost inițiată de cosilierii locali Monica Clinciu - președintele Comisiei de Urbanism și Florin Frățilă - președintele Comisiei de Cultură, Sănătate și Sport. La discuții a participat și omul de afaceri câmpinean Florin Abagiu, interesat de un partenerit cu administrația locală pentru dezvoltarea unei zone cu potențial turistic: Parcul Istrati - Lacul Curiacul - Baza sportivă Fibec.

Florin Abagiu este patronul societății FilSam și al Hotelului-Restaurant Seva, iar de curând a achiziționat terenurile de tenis Fibec din apropierea Lacului Curiacul. Aici, Florin Abagiu dorește să dezvolte un proiect mai amplu, prin care să fie mai bine puse în valoare nu doar investiția sa privată, ci și Lacul Curiacul și Parcul "Constantin Istrati", situat peste drum de lac, până la limita cu Școala de Poliție. "Depunem un proiect foarte interesant pentru obținerea unor fonduri europene, un proiect în valoare de 7 milioane euro. Potențialul în ansamblu al zonei este imens - un hotel al sportivilor, cu bază sportivă, cu terenuri de tenis, cu bazin de înot, cu lacul, cu Parcul Istrati, inclusiv intenționez concesionarea căii ferate, unde se poate amenaja o tiroliană. Viitorul proiect ar putea prevede bărci pentru plimbare pe lac, dacă se pretează pentru pescuitul sportiv, amenajările de rigoare, pistă de biciclete, pistă de alergare, o amenajare și pentru Parcul Istrati, una care ar fi diferită de ce este în Parcul Socercam - niște ponei, de exemplu, sau un sat tradițional. Vă dau și un exemplu concret de parteneriat pe care îl putem face și pentru acest proiect pe care trebuie să-l depun până la începutul lunii martie: dacă avem de la Primărie o hârtie care să ateste că proiectul nostru este de interes local, mai primim două puncte. Dacă avem o astfel de hârtie de la Consiliul Județean, că proiectul este de interes județean, mai primim trei puncte. Nu sunt multe, dar pot face diferența între a fi sau nu declarat eligibil un astfel de proiect și, în final, viabil. Primăria Câmpina a făcut acest prim pas lăudabil, dar trebuie continuat și ajuns până la o strategie clară, cunoscută, astfel încât și cei dornici de investiții să știe ce și unde se poate face, să știe că administrația locală este dispusă să sprijine astfel de investiții", a declarat Florin Abagiu, cel care dorește să transforme fosta bază sportivă Fibec, ajunsă în paragină, într-o bază sportivă modernă și competitivă. (video)


14 Feb 2019 21:11 15406 vizualizari


Comentarii






  • 14.02.2019 21:49 SERBANA ionel Mult succes va doresc din toata inima
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
435 vizualizari 25 Feb 2026 19:58 Patru rețineri în dosarul pariurilor în care a fost implicată echipa CS Păulești

Patru rețineri în dosarul pariurilor în care a fost implicată echipa CS Păulești

În urma administrării probatoriului, față de patru persoane a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore, acestea urmând ca, în cursul zilei de joi, 26 februarie, să fie prezentate unității de parchet competente, cu propunere de luare a unei alte măsuri preventive.

citeste mai mult
1660 vizualizari 25 Feb 2026 18:28 Joi, 26 februarie, vor fi din nou probleme în alimentarea cu apă a Câmpinei

Joi, 26 februarie, vor fi din nou probleme în alimentarea cu apă a Câmpinei

Lucrările amânate din 18 februarie, din cauza condițiilor meteo și a lipsei alimentării cu energie electrică, vor fi efectuate în data de 26 februarie 2026, în intervalul 8.30 - 10.30.

citeste mai mult
1297 vizualizari 25 Feb 2026 11:35 Au început lucrările la pasarela pietonală peste DN1, de la Bănești

Au început lucrările la pasarela pietonală peste DN1, de la Bănești

A trecut mai bine de un an de când un accident rutier a dus la avarierea gravă a pasarelei pietonale peste DN1, de la Bănești. Tot de atunci, pasarela a fost închisă circulației pietonilor, constituind un real pericol.

citeste mai mult
459 vizualizari 25 Feb 2026 09:15 CS Păulești, implicată în mafia pariurilor? Percheziții în mai multe locații din Prahova și din țară

CS Păulești, implicată în mafia pariurilor? Percheziții în mai multe locații din Prahova și din țară

În cursul dimineții de 25 februarie 2026, polițiștii din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Prahova, Poliția Municipiului Ploiești și Biroul pentru Combaterea Infracțiunilor contra Persoanei și Patrimoniului au pus în executare 34 de mandate de percheziție domiciliară, într-o cauză penală privind săvârșirea infracțiunii de înșelăciune în domeniul pariurilor sportive.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV