Prin intermeidul purtătorului de cuvânt al Instituției Prefectului Județului Prahova, Comisia Electorală Prahova ne-a transmis următorul comunicat de presă la finalizarea renumărării voturilor din toate cele 624 secții de pe raza județului.
Biroul Electoral Județean nr. 31 pentru alegerea Președintelui României din anul 2024 informează opinia publică cu privire la finalizarea procesului de completare a proceselor-verbale din secțiile de votare din județ. În acest moment, urmează etapa de centralizare a datelor din aceste documente, conform procedurilor legale aplicabile.
Precizăm că, în urma analizei proceselor-verbale, au fost constatate modificări de ordin tehnic, nesemnificative, aplicate în mod unitar pentru toți competitorii electorali.
În conformitate cu prevederile Deciziei nr. 205D/28.11.2024 emise de Biroul Electoral Central, întregul proces de centralizare a datelor înscrise în procesele-verbale centralizatoare privind consemnarea rezultatului renumărării voturilor valabil exprimate și a voturilor nule este realizat cu respectarea maximă a confidențialității.
Conform aceleiași decizii, toate procesele-verbale vor fi păstrate și transportate în condiții stricte de siguranță, pentru a preveni accesul neautorizat la versiunile originale sau scanate ale acestora.
Precizăm că procesul verbal final, consolidat și centralizat, va fi transmis către Autoritatea Electorală Permanentă duminică, 1 Decembrie, la ora 21.00, conform calendarului stabilit oficial.
Menționăm că întregul proces de centralizare a datelor se desfășoară sub stricta supraveghere a autorităților competente, în conformitate cu calendarul oficial stabilit.
Reiterăm angajamentul nostru pentru asigurarea unui proces electoral transparent și corect și îndemnăm toate părțile implicate să se abțină de la diseminarea informațiilor neconfirmate oficial.
Comunicatul este semnat de președintele Biroului Electoral Prahova, judecător Cristian Constantinescu.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Pompierii militari prahoveni acționează, duminică seara, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu de amploare produs într-o gospodărie din localitatea Brebu.

"Avem apă, dar aproape că nu o putem folosi", spuneau locuitorii din cartierul câmpinean Păcuri, în urmă cu câteva zile.

La nivelul municipiului Câmpina, autoritățile locale și operatorul de deszăpezire au fost pregătiți pentru intervenția la prima ninsoare.

A venit și prima ninsoare serioasă, la nivelul întregului județ, după ce în zona montană ninsoarea este deja o constantă de câteva săptămâni bune.