11.187 alegători s-au prezentat la urne în cele 23 de secții de votare din municipiul Câmpina, până la ora 16.00, cu cinci ore înaintea închiderii urnelor.
Dintre aceștia, 9.773 alegători sunt pe listele electorale permanente și 1.219 au votat pe liste suplimentare. De asemenea, cu urna mobilă au votat 195 alegători. Prezența la vot, la ora 16.00 – 38,13%, semnificativ mai mare față de turul I al prezidențialelor (cel anulat) de anul trecut. În noiembrie 2024, prezența la vot la prezidențiale, la ora 15.30, era 35,92%. Vă reamintim, numărul total al alegătorilor înscriși pe listele electorale permanente este de 29.336 persoane.
La nivel național, până la ora 16.00 au votat 6.482.212 alegători (35,98%), la care se adaugă 747.580 alegători în diaspora. La nivelul județului Prahova – 223.578 alegători (35,45% prezența la vot la ora 16.00).
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Instanța din cadrul Judecătoriei Câmpina a admis vineri seara propunerea Parchetului privind arestarea preventivă a președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, pentru 30 de zile.

În cadrul unui proiect mai amplu, cu fonduri europene, care presupune eficientizarea energetică a trei blocuri, inclusiv panouri fotovolatice și montarea de stații de încărcare auto, zilele trecute au apărut primele stații de încărcare pentru autovehicule electrice.

„Diversele” de la finalul fiecărei ședințe ordinare a Consiliului Local Câmpina au devenit un loc de bălăcăreală, prilejul unora doar de a se auzi, de a-și „crea” material pentru atacuri viitoare ale adversarilor politici. Rar se mai întâmplă să auzim din partea aleșilor locali probleme concrete.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.