Chiar dacă noua administrație locală, rezultată în urma alegerilor din 9 iunie, și-a intrat deja ”în pâine”, totuși, vom continua să prezentăm câteva idei care ar putea contribui - fără bani prea mulți - la o imagine mai bună a Câmpinei, ceea ce se presupune că ne dorim cu toții.
Știm că există unele priorități legate de infrastructură, în general, legate de străzi, apă și canalizare, de parcări și parcuri, salubritate etc. Suntem siguri că le știe toată lumea, cu siguranță le știu și aleșii locali. Noi venim cu... altfel de idei.
În octombrie 2020 a avut loc ediția a zecea, din păcate ultima, a Memorialului ”Luca Henegar” la atletism. CâmpinaTV.ro scria atunci: ”Cu siguranță că profesorul Luca Henegar s-ar fi bucurat foarte mult să vadă un stadion plin de copii, care practică atletismul cu voioșie. Un om de o modestie, dar și de o valoare greu de egalat, profesorul Luca Henegar a iubit foarte mult copiii și se bucura de fiecare dată să-i vadă făcând mișcare”. Din păcate, a urmat pandemia, apoi... s-a așternut uitarea, au fost alte griji și Memorialul ”Luca Henegar” a dispărut... Este păcat pentru memoria acestui om deosebit și avem convingerea că se vor găsi niște bănuți sau, poate, vreo sponsorizare din partea unui om generos, astfel încât stadionul să fie din nou plin de copii. Cu siguranță, de acolo, de sus, Luca Henegar va zâmbi atunci...
Pentru că noi avem încredere în câmpineni, vă invităm să ne scrieți și să transmiteți idei pentru noua administrație. Cele mai bune idei vor fi publicate, astfel încât - în acest mod - vor ajunge la urechile noilor aleși locali. Și, poate, cine știe, unele vor deveni realitate!
(Foto - de la ultima ediție a Memorialului ”Luca Henegar”, din 2020)
Alte Idei:
- Încurajarea desenării unor povești colorate pe blocurile cenușii
- Un pom de Crăciun în care oricine să poată pune câte un ornament

Cel mai dificil traseu de alpinism din Munții Bucegi este pe peretele Coștilei și al Văii Albe, trasee care necesită un echipament adevcat, experiență și o pregătire specifică.

Codul portocaliu și mesajul RO-ALERT nu au rămas fără urmări, pompierii militari prahoveni fiind solicitați să intervină în mai multe cazuri la copaci doborâți în urma furtunii de sâmbătă de la prânz.

O furtună de vară, de scurtă durată, dar de mare intensitate, a făcut ravagii la Câmpina.

În perioada 5–6 august, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de activități preventive dedicate creșterii gradului de siguranță rutieră și promovării unui comportament responsabil în trafic, în contextul sezonului estival.