UPDATE - Poliția Locală Câmpina a identificat proprietarul celor doi cai lăsați nesupravegheați pe domeniul public. Este vorba despre un cetățean care locuiește pe Strada Oborului. Acesta a fost sancționat contravențional, potrivit legii, cu 500 lei pentru că și-a lăsat animalele nesupravegheate.
S-a întâmplat vineri seara, în jurul orei 20.00, pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, chiar în centrul localității. Doi cai speriați, dezorientați, au alergat pe carosabil de la Ceas până în apropierea Casei Tineretului, după cum se poate vedea și în filmulețul trimis de un cititor. (video)
Potrivit martorilor oculari, caii aceștia au apărut din pasajul de la Ceas, adică la kilometrul 0 al Câmpinei, au ieșit pe carosabil, printre mașini și au luat-o la galop spre sudul localității, speriați de farurile mașinilor și de claxoane. În zona Casei Tineretului, animalele au părăsit bulevardul central și au intrat pe Strada Orizontului, într-o goană nebună. Cel mai probabil, caii aparțin vreunei familii de pe Strada Oborului, locuitorii de aici fiind tolerați de autorități cu căruțe și cai, chiar dacă există o hotărâre a Consiliului Local Câmpina care interzice accesul căruțelor în localitate.
Cai nesupravegheați au mai fost văzuți prin Câmpina, dar rar s-a întâmplat așa ceva în zona centrală. Apariția lor pe carosabil, seara, reprezintă un adevărat pericol și pentru conducătorii auto, și pentru aceste animale care alergau speriate printre mașini.

Luni, 8 decembrie 2025, de la ora 16.00, în curtea Poliției Locale Câmpina va funcționa un centru fix de distribuție a apei potabile îmbuteliate.

”În această dimineață, sistemul operat de Hidro Prahova este complet amorsat, iar apa circulă în toate cele 13 localități afectate de oprirea furnizării de vinerea trecută”, se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Prahova.

Reluarea furnizării apei la nivelul municipiului Câmpina se face treptat, mai ales după ce au fost o serie de probleme cu avariile la rețeaua învechită.

Pe râul Doftana, despre care s-a discutat atât de mult în ultima vreme, în contextul crizei apei prin care au trecut Câmpina și alte localități din zonă, se află mai multe poduri.