La 25 aprilie 2020, la nivelul județului Prahova sunt monitorizate de către Direcția de Sănătate Publică 305 persoane aflate în autoizolare la domiciliu, dintre care 16 sunt în Câmpina. În carantină instituționalizată se află, în prezent, 269 de persoane. La nivelul județului Prahova sunt 58 de persoane confirmate ca fiind infectate cu noul coronavirus. De la începutul epidemiei și până în prezent, dintre prahovenii confirmați cu COVID-19, doi și-au pierdut viața, iar 28 au fost declarați vindecați și externați.
Dintre cele 305 persoane aflate în autoizolare, 38 au intrat în evidența DSP în ultimele 24 de ore, iar 29 au ieșit de sub măsura izolării voluntare. ”În vederea combaterii răspândirii noului coronavirus, dar și a descurajării faptelor de natură contravențională, înregistrate în acest context, echipaje mixte ale Ministerului Afacerilor de Interne au continuat seria de verificări atât la persoanele fizice, cât și la agenții economici. În cursul zilei de vineri, 24 aprilie, au fost făcute verificări la 70 agenți economici, au fost legitimate peste 2.100 persoane și oprite în vederea verificării peste 1.300 autoturisme. În urma acestor controale au fost deschise cinci noi dosare penale pentru nouă persoane, dintre care opt persoane sunt cercetate pentru fals și uz de fals, iar o persoană pentru fapte ilicite de natură economică. De asemenea, au fost aplicate 397 sancțiuni contravenționale în valoare totală de aproape 600.000 lei, dintre care 326 pentru încălcarea restricțiilor de circulație prevăzute în Ordonanțele Militare, 13 pentru fapte de natură economică și 58 pentru alte contravenții. De la debutul epidemiei și până în prezent, lucrătorii MAI au deschis 89 de dosare penale pentru 115 persoane și au aplicate aproape 13.500 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 18,5 milioane lei", se precizează într-un comunicat remis de Prefectura Prahova.

Scoasă la vânzare de OMV Petrom de mai mult timp, clădirea de pe Strada Plevnei, la intersecția cu Strada Ardealului, și-a găsit un nou proprietar - Adamant International School, o școală creștină privată din Câmpina.

Există o vorbă veche cu căciula pe care ne-o furăm singuri și pare că asta se întâmplă acum și la Câmpina, pe Strada Orizontului.

Inspectoratul Școlar Județean Prahova a dat publicității lista posturilor de director și director adjunct de la unitățile de învățământ pentru care se va organiza în această toamnă concurs.

Până la deschiderea și operaționalizarea Centrului de Colectare a Deșeurilor prin Aport Voluntar, la Câmpina vor mai funcționa platformele pentru deșeurile voluminoase, situate pe Aleea Parcului și Aleea Arinului.