Monumentul Eroilor Câmpineni din Războiul de Întregire Națională, situat în Parcul Trandafirilor din Câmpina, ”respiră” acum, după ce s-a tăiat iarba și s-a făcut curat în jurul său.
Vă reamintim că, în cursul zilei de duminică, 4 august, am publicat câteva imagini realizate vineri, 2 august, în care arătam că Monumentul Eroilor este năpădit de buruieni.
În cursul zilei de luni, 5 august, angajați de la Serele Primăriei au venit în Parcul Trandafirilor și au tuns iarba din jurul monumentului, lucrurile arătând puțin mai aproape de normalitate.
Deci, se poate!

Administrația locală a aîncpeut în aceste zile strîngerea instalațiilor de iluminat festiv, care au fost în zona centrală a municipiului Câmpina în perioada sărbătorilor.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă miercuri dimineață, pe trecerea de pietoni de la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Toma Ionescu.

În cursul zilei de marți, 13 ianuarie 2026, pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, la ieșirea spre Cornu, acolo unde o alunecare de teren pune în pericol siguranța traficului rutier, Comisia pentru Situații de Urgență de la nivelul județului Prahova a venit pentru a vedea situația în teren.

Polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat marți, 13 ianuarie 2026, o acțiune de tip campanie de informare și prevenire, intitulată „Ziua fără accidente rutiere pe drumurile naționale din județul Prahova”.