CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Protest pe DN1. Locuitorii din Bănești au cerut CNAIR: „Vrem măsuri, nu promisiuni!”

- Actualitate -

Protest pe DN1. Locuitorii din Bănești au cerut CNAIR: „Vrem măsuri, nu promisiuni!”

Sâmbătă dimineață, la Bănești, de-a lungul DN1, aproape 200 de oameni au protestat față de CNAIR care amână de la începutul acestui an repararea pasarelei pietonale și care tergiversează de ani mulți realizarea unui sens giratoriu la intersecția spre Urleta.

Picătura care a umplut paharul nemulțumirilor locuitorilor comunei Bănești a fost accidentul de săptămână trecută, în urma căruia un bărbat de 58 ani și-a pierdut viața pe trecerea de pietoni din apropierea intersecției cu drumul spre Urleta.
Oamenii s-au strâns în apropierea fostului post de control al Poliției și au mărșăluit până în apropierea intersecției cu drumul spre Urleta. În fruntea lor s-a aflat primarul George Stoica, alături de care au venit mai mulți consilieri locali. Au avut pancarte pe care se putea citi: „CNAIR, ne auzi? Acționează!”; „Opriți accidentele rutiere la Bănești!”; „Stop tragediilor pe trecerea de pietoni!”; „Nu mai vrem lacrimi pe DN1!”; „Prea multe vieți pierdute!”; „Vrem siguranță pentru pietoni pe DN1!”; „Fiecare clipă de întârziere poate costa o altă viață!”; „DN1: drumul vieții, nu al morții!”; „Siguranța e un drept, nu un moft!”; „CNAIR: acționați azi, nu după următorul accident!”.
Pe terenul din apropierea intersecției cu drumul spre Urleta au desfășurat un steag tricolor. Tot aici i-a așteptat pe protestatari și prefectul județului Prahova, Daniel Nicodim, care ne-a declarat: „Este un demers justificat și apreciez că demersul acestor oameni care au ajuns la capătul răbdării este făcut cu foarte multă decență. Am discutat permanent cu domnul primar, am purtat mesajul către CNAIR, chiar acum câteva minute am închis telefonul cu directorul de acolo, care m-a asigurat că până la sfârșitul anului lucrarea de reparare a pasarelei pietonale o să fie terminată”.
La rândul său, primarul George Stoica a adăugat: „De zece ani facem demersuri la CNAIR și Ministerul Transporturilor pentru sensul giratoriu de la drumul către Urleta, Mislea, Plopeni. S-au făcut două proiecte, dar s-au împiedicat că este nevoie de mutarea a doi-trei stâlpi de electricitate. S-a ajuns la varianta înlocuirii sistemului aerian cu o unul subteran. În cele din urmă, ni s-a impus să susținem noi financiar acest demers, dar noi nu ne permitem asemenea costuri. Sperăm ca, totuși, protestul oamenilor să aibă rezultat și să fim sprijiniți”.
Protestul s-a desfășurat pașnic, fără incidente, locuitorii comunei Bănești participanți la acțiune demonstrând că sunt oameni civilizați.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


15 Nov 2025 14:31 447 vizualizari


Comentarii






261 vizualizari 15 Nov 2025 08:46 Câmpina ar putea adera la un organism județean de promovare a turismului

Câmpina ar putea adera la un organism județean de promovare a turismului

Consiliul Județean Prahova intenționează înființarea Organizației de Management al Destinației Județul Prahova, un organism care ar avea ca principal scop promovarea județului ca destinație turistică.

citeste mai mult
2036 vizualizari 14 Nov 2025 18:38 Două locuințe au fost mistuite de flăcări într-o comună din Prahova

Două locuințe au fost mistuite de flăcări într-o comună din Prahova

La locul evenimentului - satul Brătășanca, din comuna Filipeștii de Târg - au fost mobilizate forțe și mijloace din cadrul Detașamentelor 1 și 2 Ploiești, fiind vorba despre patru autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor SMURD. 

citeste mai mult
2240 vizualizari 14 Nov 2025 18:19 DN1 va fi închis în perioada 24-28 noiembrie 2025, zona Movila Vulpii

DN1 va fi închis în perioada 24-28 noiembrie 2025, zona Movila Vulpii

După o oarecare bâlbâială la nivelul factorilor de decizie din Prahova, totuși, DN1 se va închide în perioada 24-28 noiembrie, pentru lucrări la trecerea de cale ferată peste DN1 de la Movila Vulpii.

citeste mai mult
740 vizualizari 14 Nov 2025 11:56 În urma unei percheziții, polițiștii prahoveni au ridicat 20kg articole pirotehnice

În urma unei percheziții, polițiștii prahoveni au ridicat 20kg articole pirotehnice

Chiar dacă legislația s-a schimbat, aproape la fiecare sfârșit de săptămână în Câmpina, dar și în localitățile limitrofe, bubuie artificiile...

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV