CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Reacție a Grupului de Inițiativă Civică după emiterea, de către Primăria Câmpina, a autorizației de construire pentru pasajul subteran

- Actualitate -

Reacție a Grupului de Inițiativă Civică după emiterea, de către Primăria Câmpina, a autorizației de construire pentru pasajul subteran

Grupul de Inițiativă Civică ”Spunem NU pasajului subteran!” a venit în fața presei pentru a trage un semnal de alarmă cu privire la emiterea, de către Primăria Câmpina, a două autorizații de construire, una pentru pasajul subteran și una pentru spațiul pietonal de deasupra pasajului.

“Acesta este un moment crucial pentru Câmpina și trebuie să ne unim, să devenim mult mai proactivi, pentru binele orașului nostru. Altfel, pasajul se va face! Noi am făcut tot ce depinde de noi, dar este momentul ca și voi, câmpinenii, să deveniți vizibili și să arătați că vă pasă!”, a afirmat Ioana Iuga, membru al Grupului de Inițiativă Civică.
“Cele aproximativ 7.000 de semnături strânse de la cetățeni împotriva pasajului nu l-au sensibilizat pe primarul Alin Moldoveanu pentru stoparea acestui proiect. Primarul continuă demersurile pentru realizarea pasajului. Au fost emise autorizațiile de construire nr. 19/7 martie 2024 pentru pasaj și nr. 20/7 martie 2024 pentru dala urbană. Asta în condițiile în care nu există axa de finanțare deschisă, nu există fonduri alocate în bugetul local, nu există licitație, nu există contract de execuție”, a spus Liviu Dumitrache, viceprimar în exercițiu, membru al Grupului de Inițiativă Civică.
“Atenție! Primarul Moldoveanu a eliberat autorizația de construire pentru pasajul subteran din centrul Câmpinei. Primarul  continuă să insiste în punerea în aplicare a visului personal, așa cum public a declarat, respectiv construirea unui pasaj subteran în centrul Câmpinei. Pentru a induce în eroare câmpinenii, primarul a lansat în spațiul public ideea că aceia care se opun construirii pasajului sunt manipulați și dirijați de adversarii lui, jignindu-i astfel pe cei aproape 7.000 de câmpineni care au semnat contra pasajului, considerând că aceștia nu au capacitate proprie de analiză, nu au discernământ, sunt obedienți și răspund la anumite comenzi”, a afirmat și Dan Ioan Mușat, președinte al PSD Câmpina, de asemenea membru al  Grupului de Inițiativă Civică “Spunem NU pasajului subteran!”.

La declarația de presă au mai fost prezenți Rudolf Leica – președinte PCC Câmpina, consilierii locali Adina Gârbăcică (PCC), Livia Lupu (PSD), Liviu Davidescu și Aron Sabo (amândoi proaspeți membri PSD), toți în calitate de membri ai Grupului de Inițiativă Civică.


28 Apr 2024 19:49 4069 vizualizari


Comentarii






  • 30.04.2024 18:34 Goldis Carmen Nu distrugeți orașul!
  • 30.04.2024 08:27 Pensinar Pățim ca la Slănic și Cluj.Cu topoare în strada trebuie sa iesim
  • 30.04.2024 07:53 Stam Magdalena Văd că nu se lasă,oare noi nu mai contam,singura șansă este sa nu mai fie ales primar !!!Sa ne unim sa scăpăm de el și manipulările lui !!!
  • 28.04.2024 21:07 Adrian Dan Dacă în timpul lucrărilor se vor prăbuși blocurile, cine o să răspundă??
58 vizualizari 28 Apr 2026 19:10 Un teren al Ocolului Silvic Câmpina este plin de gunoaie... Din nou!

Un teren al Ocolului Silvic Câmpina este plin de gunoaie... Din nou!

Orice localitate din România are dificultăți mai mici sau mai mari cu depozitarea deșeurilor. Oriunde ar fi vorba, problemele par a fi mai accentuate atunci când ne referim la terenuri care aparțin Ocoalelor Silvice.

citeste mai mult
190 vizualizari 28 Apr 2026 09:57 Primar pentru o zi la Breaza - Sebastian Trifu, elev la „Cantemir”: „Nu aș da milităria pentru primărie!”

Primar pentru o zi la Breaza - Sebastian Trifu, elev la „Cantemir”: „Nu aș da milităria pentru primărie!”

La inițiativa Fundației Județene păentru Tineret, la Breaza s-a derulat și în acest an un program interesant - "Primar pentru o zi", program în cadrul căruia un elev de liceu este primar pentru o zi. Sigur, doar simbolic...

citeste mai mult
420 vizualizari 27 Apr 2026 17:48 Rezultat de excepție al administrației din Breaza la cel mai recent control al Camerei de Conturi

Rezultat de excepție al administrației din Breaza la cel mai recent control al Camerei de Conturi

Primarul orașului Breaza, Bogdan Novac, a susținut o conferință de presă în cadrul căreia a abordat mai multe subiecte de larg interes. Unul dintre acestea - prezentarea rezultatelor celui mai recent control al Camerei de Conturi efectuat la Breaza în perioada februarie - martie 2026.

citeste mai mult
550 vizualizari 27 Apr 2026 08:27 Scandalul microbuzelor școlare (III). Sau cum poate o singură firmă câștiga 60 milioane euro din contractele cu statul

Scandalul microbuzelor școlare (III). Sau cum poate o singură firmă câștiga 60 milioane euro din contractele cu statul

În primele două episoade ale acestui serial v-am prezentat achizițiile de microbuze electrice școlare făcute de consiliile județene din țară de la Aveuro Internațional Câmpina, firmă aflată în centrul acestui scandal, apoi de la celelalte cinci firme, toți furnizorii având în comun prețurile foarte mari cu care au vândut aceste microbuze. În acest episod vom face un rezumat și vom încerca să tragem câteva concluzii.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV