Reprezentanții administrației locale dau asigurări că lucrarea de modernizare a Policlinicii Municipale Câmpina va fi gata spre sfârșitul acestei luni. Cel puțin acesta a fost răspunsul pe care l-au primit consilierii locali la ultima ședință, atunci când au întrebat care este stadiul lucrărilor. "Spre sfârșitul lunii februarie, lucrările vor fi finalizate. Ar fi un vis urât să nu se întâmple așa", a afirmat directorul Direcției Investiții din cadrul Primăriei Câmpina, Eliza Oprescu.
Pe teren e adevărat, se lucrează cu mai mult spot comparativ cu anul trecut. Ieri a fost montată structura externă pentru lift. Modernizarea Policlinicii Municipale Câmpina este un proiect început cu fonduri europene și care va fi terminat cu fonduri de la bugetul local deoarece nu a fost respectat termenul limită de finalizare - 31 decembrie 2015. Lucrările au început în luna martie a anului trecut, temenul de execuție prevăzut în contract fiind de nouă luni. Tot ce s-a făcut anul trecut s-a plătit din fonduri europene, iar ceea ce se realizează anul acesta va fi plătit din fonduri locale, suma alocată de la bugetul municipiului fiind de 665.000 lei. Lucrările sunt executate de SC General Service Grup 98 București, iar valoarea contractului pentru reabilitarea Policlinicii Municipale este de 3,88 milioane lei fără TVA.
Acum, să vedem dacă se adeveresc spusele directorului Direcției Economice, Eliza Oprescu, sau visul urât va continua.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul Floricon Salub a anunțat un program pentru realizarea dezinsecției în spațiile verzi din Câmpina.

Valea Doftanei a fost serios afectată de ruperea de nori de sâmbătă după-amiază, prevenită prin trei mesaje RO-ALERT.

HidroPrahova a anunțat că sut posibile perturbări ale furnizării apei. Probabil că lumea se aștepta la mai multă claritate și precizie din partea societății care are unul dintre cele mai ridicate prețuri la apă din România. Dar, probabil, atât s-a putut...