Tragedie la o locuință din Breaza, cartierul Podul Vadului, duminică dimineață.
În jurul orei 7.30 a a fost anunțată producerea incendiului la o casă particulară din Breaza. La locul indicat au fost mobilizați pompieri din cadrul Punctului de Lucru Comarnic și al Gărzii de Intervenție Băicoi cu două autospeciale de stingere și, în sprijin, o ambulanță SAJ Prahova.
Din informațiile primite de la fața locului și transmise de purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, incendiul ar fi surprins o persoană în interiorul imobilului afectat. Astfel, pompierii au constituit echipe de căutare-salvare și au pătruns în locuința afectată de flăcări și inundată cu fum, unde au reușit să identifice o victimă, pe care au reușit să extragă. Din nefericire, aceasta nu mai prezenta semne vitale, având arsuri la nivelul capului și al membrelor superioare. Medicul de pe Ambulanță nu a mai putut decât să constate decesul. Este vorba despre o bătrână în vârstă de aproximativ 90 ani. Incendiul a fost lichidat, afectând camera în care a fost găsită victima.
Incendiul s-a produs, cel mai probabil, de la o candelă. Pompierii continuă să intervină pentru înlăturarea efectelor negative ale incendiului, iar cauza certă a incendiului va fi stabilită de autoritățile care vor efectua cercetări.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.