Tragedie la o locuință din Breaza, cartierul Podul Vadului, duminică dimineață.
În jurul orei 7.30 a a fost anunțată producerea incendiului la o casă particulară din Breaza. La locul indicat au fost mobilizați pompieri din cadrul Punctului de Lucru Comarnic și al Gărzii de Intervenție Băicoi cu două autospeciale de stingere și, în sprijin, o ambulanță SAJ Prahova.
Din informațiile primite de la fața locului și transmise de purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, incendiul ar fi surprins o persoană în interiorul imobilului afectat. Astfel, pompierii au constituit echipe de căutare-salvare și au pătruns în locuința afectată de flăcări și inundată cu fum, unde au reușit să identifice o victimă, pe care au reușit să extragă. Din nefericire, aceasta nu mai prezenta semne vitale, având arsuri la nivelul capului și al membrelor superioare. Medicul de pe Ambulanță nu a mai putut decât să constate decesul. Este vorba despre o bătrână în vârstă de aproximativ 90 ani. Incendiul a fost lichidat, afectând camera în care a fost găsită victima.
Incendiul s-a produs, cel mai probabil, de la o candelă. Pompierii continuă să intervină pentru înlăturarea efectelor negative ale incendiului, iar cauza certă a incendiului va fi stabilită de autoritățile care vor efectua cercetări.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Strada Buciumului din cartierul Voila este una dintre străzile despre care se discută din campanie electorală în campanie electorală. Acum, totuși, lucrurile par să fi intrat într-o linie dreaptă care va face ca acest subiect să nu mai existe în viitoarea campanie electorală.

Străzile secundare din cartierul Voila, din municipiul Câmpina, au fost ignorate de administrațiile din ultimele mandate. Acum, modernizarea Străzii Tradafirilor a fost inclusă în bugetul local pentru acest an în vederea modernizării.

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic și opinia publică că, la data de 25 august 2026, începând cu ora 19.00, vor fi instituite restricții de circulație pe Drumul Național 1 (E60), în zona km 94+400 m, pe sensul de mers Ploiești către Brașov.

Unul dintre fostele spații ale Institutului de Cercetări în Petrol din Câmpina, de pe Strada Schelelor, a fost vândut în anul 2012 de Petrom, fiind achiziționat de societatea Confind.