La Primăria Câmpina s-a încheiat recent controlul efectuat de inspectorii Curții de Conturi - Camera de Conturi Prahova. Raportul de audit financiar conține, cu tot cu anexele sale, 1.328 pagini, iar în concluziile documentului se menționează că valoarea totală a abaterilor constatate este de 7.429.231 lei. Au fost depistate multe nereguli. Unele dintre ele au fost remediate în timpul controlului și s-a recuperat prejudiciul, iar pentru altele s-au fixat termene de conformitate.
Controlul efectuat de inspectorii Curții de Conturi a vizat activitatea din 2016 a Primăriei și instituțiilor subordonate. Vă prezentăm acum principalele nereguli constatate, cu precizarea că despre unele dintre ele vom scrie separat, detaliat, așa cum sunt prezentate în raportul Curții de Conturi:
- nu a fost întocmit un program anual al reparaţiilor curente, detaliat pe capitole de finanţare, care să fie înregistrat ca anexă la bugetul local;
- pentru lucrările de reparații executate în regie proprie nu sunt întocmite referate de necesitate, devize de execuție și nici procese verbale de recepție;
- cheltuieli nejustificate şi plăţi nelegale cu bunuri şi servicii;
- neorganizarea corespunzătoare a sistemului de control intern, înregistrări eronate în evidența contabilă;
- efectuarea de cheltuieli fără respectarea principiilor de eficiență și eficacitate în utilizarea fondurilor publice;
- emiterea de dispoziţii privind încadrarea şi plata personalului numit în funcţii de conducere şi efectuarea de plăţi nedatorate aferente sporului de vechime superior celui cuvenit;
- realizarea de lucrări de reparaţii fără încheierea unui contract;
- plăţi decontate pentru lucrări de reparaţii curente supraevaluate;
- acceptarea unor preţuri supraevaluate la manoperă pentru diverse lucrări;
- s-au plătit din bugetul local amenzi contravenţionale fără să se facă demersuri pentru stabilirea cauzelor şi a persoanelor care au produs acest prejudiciu;
- angajarea şi decontarea cheltuielilor de cazare şi transport pentru participarea funcţionarilor la cursuri de formare profesională peste valorile maximale legale;
- decontarea nelegală a unor servicii de formare profesională către o firmă neautorizată şi neînregistrată în acest sens;
- contractarea prin concesionare a serviciului public de gestionare a câinilor fără stăpân s-a făcut fără respectarea legislaţiei.
Conducerea Primăriei Câmpina și-a însușit toate constatările inspectorilor Curții de Conturi și nu a formulat puncte de vedere divergente cu excepția problemelor legate de plata unor salarii. Mai exact de acordarea unor sporuri de vechime superioare celor cuvenite și a unor sporuri de conducere în procente mai mari decât prevederile legale. Dar despre asta vom scrie separat.

În contextul crizei apei, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a ajuns de urgență la Consiliul Județean Prahova, unde, împreună cu președintele instituției, Virgil Nanu, a avut o ședință de lucru cu managerii spitalelor din Câmpina, Băicoi, Florești și Breaza.

Problemele de la Barajul Paltinu au dus la oprirea temporară a centralei electrice de la Brazi, deținută de Petrom și care furnizează aproape 10% din producția națională de electricitate.

În cursul zilei de marți, 2 decembrie, pompierii au ajuns cu o autocisternă cu apă și la Adăpostul chinologic de la Câmpina, situat la marginea localității, pe malul râului Doftana.

După cum scriam într-un articol anterior, la Câmpina a ajuns un nou transport cu apă potabilă îmbuteliată din rezerva de stat. Este vorba de 27.648 litri.