Încă o veste tristă pentru sportul românesc, pentru familia Dinamo - a încetat din viață Valentin Samungi, campion mondial la handbal, retras de mai mulți ani la Breaza, unde își construise o căsuță. Avea 82 ani...
Născut pe 27 ianuarie 1942 la București, Valentin Samungi a început handbalul la vârsta de 16 ani, la Triumf București, cu antrenorul Eugen Trofin. Samungi a fost probabil un unicat, fiind convocat la naționala de juniori înainte de a fi legitimat, din postura de portar. Ulterior, s-a specializat pe postul de pivot, ajungând campion mondial în 1970, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Munchen 1972. În palmaresul său se mai află un bronz mondial în 1967.
La Dinamo a jucat din 1966 până în 1977, cu un singur mare regret: nu a cucerit niciun titlu național. Și-a împlinit însă și acest vis ca antrenor, tot la Dinamo, în 1986, din postura de secund al lui Ghiță Licu. În 1996, Valentin Samungi a fost numit vicepreședinte la CS Dinamo București.
Așa cum am spus, se retrăsese la Breaza și era foarte bun cu prieten cu câmpineanul Ion Alexe, cu care ținea legătura și se vizitau.
Condoleanțe familiei! Dumnezeu să-l odihnească!
Vă reamintim că tot duminică, 15 septembrie, a mai trecut în neființă un mare sportiv - Gigi Mulțescu.

Cu mai multe absențe notabile în lot, inclusiv cea a „căpitanului” Mititelu, Muscelul Câmpina a jucat duminică dimineață un meci amical în deplasare, cu formația AS Tg. Vechi Stăncești.

Câmpinenii au fost cei care au reușit să deschidă scorul prin Manu, în amicalul susținut duminică dimineață, la Bordeni, în fața formației din localitate.

Duminică dimineață, la Provița de Jos, formațiile ACS Provița de Jos și Inter Bănești s-au întâlnit pentru un meci amical.

Sâmbătă după-amiază, AFC Brebu și CS Șotrile s-au întâlnit într-un meci amical.